Dziś mamy 2 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2024

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

Kapliczka z Matką Bożą została przytwierdzona do starego dębu tuż po wojnie przez pana Dekowskiego, leśniczego leśnictwa Dębogóra (siedziba leśnictwa znajdowała się wówczas w m. Kocewka). Chciał w ten sposób wyrazić wdzięczność Bogu za przeżytą wojnę. Po niecałych 80 latach wisi ona nadal, ale jej historię zasnuwa powoli mgła. Nie tylko ludzka pamięć, szczególnie ta lokalna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, zaciera się z biegiem czasu, ale poddaje mu się zwłaszcza to, co żywe. Wielki dąb, na którym powiesił kapliczkę leśnik, jest już praktycznie martwy. Od lat nie puszcza liści, a w jego pustym pniu może schować się dorosły człowiek. Jak mówi leśniczy Bernard Kowalewski, drzewo w tym stanie stanowi zagrożenie dla ludzi, dlatego niezbędne będzie obcięcie co najmniej korony. Ten wariant pozwoliłby ocalić cenną historycznie kapliczkę.

Głaz narzutowy

Nie sposób nie zatrzymać się na chwilę obok tego kolosa... Podziwiając piękno tego głazu narzutowego, trudno nie zacząć zastanawiać się nad przechowywaną przez niego historią. Pomniki przyrody takie jak ten, nie tylko wzbogacają nasze otoczenie, ale również przypominają nam o delikatnej równowadze między człowiekiem a naturą, której częścią jesteśmy.

Cmentarz ewangelicki

Naprzeciwko dębogórskiej leśniczówki, w parkowym lasku po drugiej stronie drogi, znajduje się cmentarz przedwojennych mieszkańców Jankowa wyznania ewangelickiego. Choć potomków pochowanych tutaj osób, którzy mogliby pielęgnować groby, już od dawna nie ma na tych ziemiach, jest to jedna z najlepiej zachowanych nekropolii tego typu na terenach Nadleśnictwa Szubin. U jego wejścia stoi krzyż z pamiątkową tablicą z 2013 roku.

Kamień z zatartą inskrypcją

Na wzgórzu, niemal pod samą wieżą strażacką (według leśniczego Kowalewskiego, w pogodne dni widać z niej Bydgoszcz), znajduje się zagadkowy głaz z wyrytym cyrylicą napisem. Idzie odczytać liczbę 1966, oznaczającą najpewniej rok, jednak reszta słów jest nieczytelna. Może komuś uda się kiedyś odczytać napis albo po prostu wie, co tam jest napisane...

Materiał: Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Oceń artykuł: 22 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Budowa magazynów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

7000 różnych substancji chemicznych w dymie. "Światowy Dzień bez Tytoniu"

W "Światowy Dzień bez Tytoniu" przypominamy#, że palenie papierosów to nie tylko nikotyna.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)
0

Dzień Bociana Białego. W lipcu oszacują polską populację

31 maja w Polsce obchodziliśmy Dzień Bociana Białego. #Święto zostało ustanowione w 2003 roku przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. W Europie żyją dwa gatunki bocianów – czarny i biały, obydwa gniazdują w Polsce, ale tylko bocian biały ma swoje święto.

(czytaj więcej)