Dziś mamy 14 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

26 kwietnia 2024

Wykład Doroty Pierri. O wpływie przemian klimatu na gospodarkę wodną

fot. Starostwo Powiatowe

fot. Starostwo Powiatowe

W czwartek, 25 kwietnia 2024 roku o godzinie 15.30 w sali konferencyjnej #na Przystani Powiat Nakielski odbył się zorganizowany przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, wykład dr inż. Doroty Pierri pt. „Przemiany klimatu, a problematyka wodna: skutki i adaptacja”.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią Elżbieta Bielińska, która przywitała wykładowczynię i wszystkich obecnych gości, wśród których znalazła się grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią pod opieką nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana.

Pani dr inż. Dorota Pierri pochodzi z Nakła, jest absolwentką I LO w Nakle nad Notecią. Jest pracownikiem Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej, Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest członkiem wielu zespołów naukowych w projektach badawczo rozwojowych oraz członkiem wojewódzkiego zespołu eksperckiego ds. oceny stanu zanieczyszczenia środowiska. W swoim dorobku naukowym ma wiele publikacji, dokumentacji hydrogeologicznych i opracowań naukowych.

Pani dr inż. Dorota Pierri w swoim wykładzie skupiła się na przyczynach zmian klimatu spowodowanych przez człowieka. Przedstawiła jaki one mają wpływ na globalną i regionalną gospodarkę wodną. Niekorzystne zmiany klimatu powodują zwiększenie częstotliwości występowania klęsk naturalnych związanych z wodą: susze i pożary lub powodzie. Globalna ilość wody nie zmieniła się od czasu powstania planety, ale w wyniku przemian klimatu zmniejszają się zasoby wody podziemnej oraz ilość wody w środowisku gruntowo-wodnym. Zaczynamy odczuwać niedostatek dobrej, taniej i łatwo dostępnej wody. Pani dr inż. Dorota Pierri wskazała możliwości przeciwdziałania zmianom klimatu na poziomie każdego mieszkańca ziemi, a także przedstawiła możliwości adaptowania się do sytuacji postępującego niedostatku wody. Podpowiedziała jak możemy oszczędzać i „szanować” wodę.

Materiał: Magdalena Stepka - Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 45

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Policyjne atrakcje na targach. Skorzystali nie tylko najmłodsi

Moc atrakcji czekała na odwiedzających targi #w Minikowie. O to, aby maluchy się nie nudziły dbali policjanci z nakielskiego wydziału prewencji i ruchu drogowego. Ich rodzice również brali aktywny udział w zabawie i spotkaniu z policjantami.

(czytaj więcej)
0

Leczenie boreliozy metodą ILADS. Nałożono pierwszą karę pieniężną

Podsumowanie działań Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie leczenia# boreliozy metodą ILADS i pierwsza kara pieniężna nałożona w tej sprawie.

(czytaj więcej)
0

Akt o sztucznej inteligencji. Wyniki prekonsultacji

Akt o sztucznej inteligencji to pierwsze tego typu na świecie prawo#, które w sposób całościowy ma uregulować rozwijanie i stosowanie AI. Unijne rozporządzenie wymaga od państw członkowskich, aby tak przystosowały swoje systemy prawne, by skutecznie zrealizować nowe reguły w praktyce. Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło właśnie prekonsultacje do projektowanej implementacji Aktu o sztucznej inteligencji. Wzięło w nich udział 50 podmiotów.

(czytaj więcej)
0

Odkrywają uroki regionalnych rzek. Wyprawy kajakowe pełne przygód

Ciepła majowa aura zachęca wszystkich do aktywnego wypoczynku# nad wodą. Wychowankowie i pracownicy Zakładu Poprawczego w Kcyni, wspierani sprzętowo i kadrowo przez coraz liczniejszą rzeszę kajakarzy z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, mijające miesiące spędzili na częstych wyprawach kajakowych.

(czytaj więcej)