Dziś mamy 17 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 maja 2024

Rok Czesława Miłosza. Przygotowana została specjalna wystawa

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza#, Senat w dwudziestą rocznicę śmierci poety oddaje hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę.

W związku z tym wydarzeniem, w  oknach Wypożyczalni książek dla dorosłych została przygotowana wystawa przedstawiająca portret jednego z największych twórców XX wieku.

Przybliżając  biografię tego słynnego poety, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu  Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię i wrażliwość poetycką.

To wybitny prozaik, eseista, tłumacz, dyplomata i historyk literatury. Jeden z największych poetów polskich, laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie.

Współtwórca znanej awangardowej grupy literackiej „Żagary”. Wprowadził do literatury polskiej nowy gatunek literacki – traktat poetycki, wydany w 1957 roku w  Paryżu, będący połączeniem gawędy, rozprawy filozoficznej i eseju, ukazujący historię poezji polskiej.

Wszystkie wiersze pozwalają prześledzić ewolucję twórczą Miłosza. Przede wszystkim jednak dają możliwość smakowania wielości gatunków i tonacji, nastrojów i stylów. Takim bogactwem nie obdarzył literatury polskiej nikt poza Miłoszem.

Do dziś w pięknej i mądrej poezji Miłosza rozczytują się pokolenia.

Materiał: Natalia Warzybok / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)