Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 maja 2022

„Życie codzienne w PRL”. Wystawę stworzyli uczniowie i nauczyciele

fot. Beata Taczyńska-Milczarek

fot. Beata Taczyńska-Milczarek

Nie łatwo dziś wytłumaczyć, jak się żyło w PRL-u. Gdybyśmy jednak# mogli cofnąć się w czasie powiedzmy do lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i zajrzeli do mieszkania przeciętnej polskiej rodziny, pewne rzeczy na pewno zwróciłyby naszą uwagę.

Jeżeli pranie to oczywiście pralka wirnikowa Frania produkowana od końca lat pięćdziesiątych w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach. Do pralki należało nalać gorącej wody, dosypać proszku najlepiej IXI i włączyć, aby wirnik wprawił w ruch wodę. Po praniu spuszczało się ją do miski lub wiaderka przez gumowy wąż umocowany z boku zamykany gumową kulką. Trzeba było uważać, by wąż się nie odczepił, a kulka nie przesunęła, bo potop w domu był wówczas gwarantowany. Niektóre modele miały też wyżymaczkę, która pomagała wstępnie odciskać wodę. Wymagała ona wprawdzie kręcenia korbką, ale i tak było to lepsze niż wyżymanie ręczne.

Po praniu można było się zrelaksować przy radiu Ballada lub posłuchać muzyki z kaset z magnetofonu Kasprzak, napić się herbaty Madras ze szklanki ustawionej na szklanym spodeczku lub w plastikowym koszyczku.

Jednym z nieodłącznych elementów życia codziennego były kolejki. Brakowało towarów w sklepach, a jeśli cokolwiek się pojawiło na ich półkach, kupowali wszyscy, także ci, którzy tego nie potrzebowali: kupowali, bo później można było to odsprzedać lub zamienić. Mimo wprowadzenia kartek żywnościowych i talonów na różne artykuły kolejki stały się symbolem Polski Ludowej.

W okresie PRL bardzo dużą wagę przywiązywano do jubileuszy i świąt państwowych. Jednym z najważniejszych były obchody Święta Pracy. W pochodach pierwszomajowych musieli uczestniczyć wszyscy: uczniowie, studenci, robotnicy… Święto o dużym dla władz znaczeniu obchodzono również 22 lipca. Władza Ludowa chętnie przyznawała też odznaczenia np. „Zasłużony Górnik PRL”, „Zasłużony Hutnik PRL”, „Zasłużony Kolejarz PRL” itp.

Taką historię PRL pokazaliśmy naszym uczniom, organizując wystawę pod tytułem „Życie codzienne w PRL”. Eksponaty dostarczyli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Wystawę zorganizowały nauczycielki historii Dagmara Zemło-Deja i Beata Taczyńska-Milczarek. Pamiątki z PRL oprócz uczniów z sentymentem oglądali pracownicy szkoły i goście.

Materiał: Beata Taczyńska-Milczarek - ZSP nr 4 w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)