Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

31 maja 2023

„Idziemy w dobrą stronę”. Zgoda na wyjście dwóch gmin ze spółki

fot. archiwum

fot. archiwum

Po długoletnim konflikcie i sądowej batalii władze samorządowe zdecydowały o tym, że polubownie# załatwią sprawę. Chodzi o wyjście dwóch gmin ze spółki Komunalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szubinie.

Konflikt gmin wchodzących w skład KPWiK w Szubinie trwa od lat. Sprawa trafiła do sądu, ponieważ gmina Sadki i Nakło chciały wyjść z tej spółki. Najbardziej zaangażowana w wyjście z szubińskiego KPWiK była gmina Sadki – drugi co do wielkości udziałowiec, który ma udziały w wysokości 16% w spółce. Od dłuższego czasu wójt Sadek Dariusz Gryniewicz uważał, że mimo iż Sadki to drugi co do wielkości udziałowiec w KPWiK, samorząd ten nie ma żadnych korzyści z zasiadania w spółce. Przede wszystkim, zdaniem wójta ceny za wodę i ścieki dla mieszkańców gminy Sadki są za wysokie. Proponował więc radzie gminy uchwałę dotyczącą wyjścia ze spółki, jednak opcja jaką reprezentowali radni, których większość stała w opozycji do wójta nie pozwalała na jej podjęcie. Udało się to dopiero w 2018, po wyborach samorządowych. Wówczas układ sił w radzie gminy zmienił się na tyle, że radni co prawda niejednogłośnie, ale podjęli uchwałę wyrażającą wolę wyjścia z KPWiK Szubin. Za opuszczeniem spółki była także gmina Nakło. Burmistrz Nakła złożył więc wniosek do sądu o rozwiązanie szubińskiej spółki, a w lutym 2020 roku, bydgoski sąd podjął wyrok, na mocy którego KPWiK Szubin zostaje rozwiązane. Był to wyrok pierwszej instancji. Prezes KPWiK zapowiadał odwołanie od tego wyroku, sprawa toczyła się tym razem w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.

„Żeby nikt na tym nie stracił”

W kwietniu miał zapaść wyrok tego sądu w sprawie rozwiązania spółki. Jednak, dość nieoczekiwanie samorządowcy podjęli inną decyzję. O jej szczegółach poinformował burmistrz Szubina. – Toczyło się postępowanie sądowe w związku z wnioskiem o wyjście ze spółki gminy Nakło. 3 kwietnia miał zapaść wyrok w sądzie drugiej instancji Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Sąd pierwszej instancji zlikwidował nam spółkę. My się od tego odwołaliśmy, dość długo toczyło się postępowanie – tłumaczył Mariusz Piotrkowski. Okazało się, że samorządowcy zgodnie doszli do wniosku, że nie warto dalej toczyć sądowego sporu. – Wszystkie gminy wspólnie postanowiły, że wznowią zakończone postępowanie i zawieszą je do czasu dogadania się wspólników. Wszyscy zgodnie podjęliśmy uchwały na Walnym Zgromadzeniu wspólników KPWiK, które się odbyło i wyraziliśmy zgodę na wyjście gminy Nakło i gminy Sadki z KPWiK Szubin. Teraz będziemy przygotowywać dokumenty związane z wyceną, formułą wyjścia, udziałami. Myślę, że się dogadamy i zrobimy to w sposób gdzie każda ze stron ani nie będzie zadowolona, ani nie będzie niezadowolona, czyli osiągniemy kompromis. Myślę, że bez zagrożenia dla funkcjonowania żadnej ze stron, po prostu będziemy dalej funkcjonować w ramach KPWiK Szubin w okrojonym składzie. To spowoduje, że mamy ciągłość dostarczania wszystkich mediów, ciągłość pracy, ciągłość majątku. Myślę, że to jest najlepsze rozwiązanie – stwierdził burmistrz, który przyznał, że dalsze procedury nie będą łatwe. – Usiedliśmy, dogadaliśmy się. Czeka nas praca, ale to praca na naszych warunkach. To nie jest sprawa zakończona. Jest wznowienie zakończonego postępowania i zawieszenie tego postępowania. Jeśli nie dogadamy się, strony mogą powiedzieć "Wysoki sądzie procedujemy dalej". Przed nami trudne zadanie, tak żeby na tym nikt nie stracił – dodał.

Kilka miesięcy intensywnej pracy

Wspólnie podjęta decyzja przez udziałowców i zgoda co do wyjścia ze spółki dwóch gmin cieszy, ale jest dość niespodziewana. Po latach konfliktu i braku porozumienia, dość szybko udało się dojść do porozumienia. Niektórzy obserwatorzy są zdania, że ugoda zbiegła się ze zmianą na stanowisku prezesa KPWiK. Jeszcze do niedawna funkcję prezesa pełnił Krzysztof Badura, który po 30 latach kierowania tym przedsiębiorstwem odszedł na emeryturę. Od ubiegłego roku prezesem jest Piotr Milik. Jak wspomniano, drugim co do wielkości udziałowcem w KPWiK Szubin jest gmina Sadki. Jak wójt tej gminy ocenia ten ruch udziałowców? – Po raz pierwszy od kilku lat wziąłem udział w zgromadzeniu wspólników. Można powiedzieć, że wróciliśmy z dalekiej podróży. Została jednogłośnie podjęta uchwała intencyjna o wyjściu Sadek i Nakła ze spółki. Jestem zawsze orędownikiem polubownych rozwiązań. Proponowałem to niejednokrotnie. Występowałem do rady w poprzedniej kadencji. Wyjście ze spółki to najlepsze rozwiązanie dla gminy. Nie ukrywam, że czuję satysfakcję, że zostało to w ten sposób rozwiązane. Cieszę się, że idziemy w dobrą stronę – podsumował Dariusz Gryniewicz. Wójt przyznał, że procedura wyceny mienia, którego w kilkunastu procentach jest właścicielem gmina Sadki nie będzie prosta. – W tej chwili jest kwestia inwentaryzacji obecnego stanu, jeżeli chodzi o mienie, które będzie ulegało podziałowi. Zajmie się tym firma zewnętrzna opłacona przez KPWiK. To nie wydarzy się z dnia na dzień, będzie trwało kilka miesięcy, trudno określić datę, są to techniczne procedury, które potrwają najbliższe kilka miesięcy. Jeżeli chodzi o całą spółkę, jesteśmy zainteresowani mieniem na terenie gminy Sadki – dodał. O dalszych działaniach w tej sprawie poinformujemy.

Źródło:  

Oceń artykuł: 4 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (9)

    KPWiK SADKI, w dniu 31-05-2023 16:59:29 napisał:

    noooo to teraz chce widzieć jak Sadki w razie awarii sobie poradzą..... stworzą własne wodociągi ???

    odpowiedz

    • 5 (9)

    Gnojokok, w dniu 31-05-2023 17:13:46 napisał:

    Jak nie wiadomo było o co chodzi to...zawsze chodzi w parszywej polityce ( tej lokalnej także ) o podział łupów,stołki w rodzinach do czwartego pokolenia.Mądra decyzja o wyjściu.

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Radosny , w dniu 31-05-2023 18:22:38 napisał:

    Jednym słwem SADKI będą sponsorem Nakła, które dzięki polityce szanownego burmistrza Napierały TONIE w szambie. Jedno jest pewne- za wywóz tego szamba zapłacą odbiorcy.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    likwidator, w dniu 31-05-2023 19:02:57 napisał:

    Za wycenę i koszty jakie zostaną poniesione w związku z podziałem powinna zapłacić gmina Nakło i Sadki. Włodarzom życzę żeby zrobili to szybko i zaznali ,,wdzięczności'' ze strony odbiorców

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Ania, w dniu 31-05-2023 21:56:46 napisał:

    To klęska Szubina. Przegrają też Sadki. Tylko Napierała się cieszy. Na krótko.

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Wy, w dniu 31-05-2023 22:06:51 napisał:

    W Sadkach miały być tańsze śmieci, a jest drogo, Miały być tańsze podatki a są bardzo wysokie, a teraz jak słyszę że ma być tam tańsze co innego to śmiech ogarnia. Ktoś pewnie będzie przedstawicielem w zarządzie nowej spółki, kto za to zapłaci

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)