Dziś mamy 30 listopada 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

28 maja 2021

Zrób dokładne badanie rezonansem magnetycznym

Niektóre schorzenia oraz choroby ciężko zdiagnozować na podstawie objawów, bądź# podstawowych badań laboratoryjnych. W przypadku zmian np. w kręgosłupie czy mózgu konieczne jest wykonanie obrazowania rezonansem magnetycznym. To specjalistyczne badanie pozwoli dokładnie zlokalizować nawet najgłębiej zlokalizowane schorzenie.

Co to jest badanie MR?

MR, czyli z ang. magnetic rezonase, to nowoczesna metoda obrazowania, która pomaga lekarzom określić przyczynę dolegliwości, z jakimi zmaga się pacjent. W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego rezonans magnetyczny nie wykorzystuje żadnego promieniowania. Co za tym idzie, jest to całkowicie bezpieczne badanie. Protony znajdujące się w naszym organizmie, wykazują właściwości magnetyczne. Umieszczone w polu magnetycznym ulegają one uporządkowaniu. Następnie zostają poddane działaniu fal radiowych o danej częstotliwości. Wówczas protony zmieniają swój stan i oddają energię o takiej samej częstotliwości fal radiowych. Czujniki umieszczone w rezonansie odbierają fale, a następnie przetwarzają je na przekrojowy obraz medyczny. Możliwe jest trójwymiarowe zobrazowanie narządów.

Wskazania do wykonania rezonansu

Niekiedy na pozór, niewinne objawy mogą okazać się przyczyną poważnych dolegliwości. Zdarza się, że ból głowy nie jest kwestią złego samopoczucia czy infekcji, ale rozwijającego się tętniaka. Dodatkowe symptomy, takie jak opadające powieki, nudności, czy zaburzenie widzenie, powinny nas zaniepokoić. Aby móc jednoznacznie określić przyczynę bólu głowy, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Takie badanie może zostać zlecone tylko przez lekarza specjalistę. Wskazaniem do wykonania badania MR są także wszelkie schorzenia kręgosłupa, a także choroby układy nerwowego. Rezonans pomaga dokładnie zlokalizować zmianę w naszym organizmie, a także określić jej stan. Nowoczesne pracownie rezonansu, jakie znajdziemy w Toruniu. W przypadku podejrzenia tętniaka głowy wykonują pacjentowi specjalistyczne badanie z wykorzystaniem tzw. angio MR. Pozwala on uwidocznić przepływ krwi w naczyniach tętniczych i żylnych.

Przygotowanie do badania

Bez względu na to czy rezonans wykonujemy w ramach NFZ, czy w prywatnej placówce. Należy mieć skierowanie od lekarza specjalisty. Bez tego dokumentu, nie zostaniemy zbadani. Jeżeli lekarz nie zlecił wcześniej podania kontrastu, nie musimy być na czczo. W placówce zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiet, w których m.in. musimy określić czy kiedykolwiek przechodziliśmy jakieś operacje. Ważne, aby poinformować pracowników o wszelkich wszczepionych implantach. Metalowe elementy podczas badania mogłyby się przemieszczać, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, a także może uszkodzić rezonans. Czas trwania badania jest zależny od części ciała, którą diagnozujemy. Najdłużej trwa obrazowanie głowy nawet do 60 min. Rezonans kręgosłupa, czy kończyn trwa zazwyczaj do 30 min. Badanie MR jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Nie bagatelizujemy objawów, jakie wysyła nam nasz organizm. W razie potrzeby wykonajmy badanie rezonansem magnetycznym.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)