Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 maja 2022

Żołnierze z regionu wspierali forsowanie Wisły. Zdobyli nowe umiejętności

fot. szer. Michał Tomaszewski

fot. szer. Michał Tomaszewski

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej czynnie wspierają pozostałe# rodzaje Sił Zbrojnych RP w licznych ćwiczeniach, które odbywają się na terenie kraju. Tak było również w Chełmnie, gdzie terytorialsi ubezpieczali pododdziały 16 Dywizji Zmechanizowanej podczas przemieszczania się na drugi brzeg Wisły.

Jednym z zadań, które stoją przed WOT w czasie kryzysu i wojny jest wprowadzenie wojsk operacyjnych do Stałych Rejonów Odpowiedzialności (SRO), w uproszczeniu mówiąc województw. Doskonałą okazją do praktycznego ćwiczenia tych elementów było przedsięwzięcie Terrain Walk, którego element odbył się w Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim, czyli SRO 8 Brygady Obrony Terytorialnej. Jej żołnierze wydzielili jedną z drużyn saperskich, które były odpowiedzialne za rozpoznanie mostu i ustalenie, czy nie został zaminowany. Dodatkowo wspierali oddział szturmowy, transportując go przez Wisłę łodziami saperskimi. Najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP przykłada dużą wagę do szkolenia i zdobywania doświadczenia, w związku z czym w ćwiczeniu wzięli udział również terytorialsi z 1, 4 i 7 BOT.

Realizacja przeprawy wymaga współdziałania wielu elementów. Stąd 17 maja na niebie nad Chełmnem można było zobaczyć parę wielozadaniowych samolotów F-16 czy śmigłowce Mi-24 i W-3. Forsowanie Wisły wykonały między innymi gąsienicowe transportery pływające PTS oraz promy PP-64. Terrain Walk odbył się we współdziałaniu z sojusznikami z USA, którzy poruszali się m.in. kołowymi wozami opancerzonymi Stryker. Również te wozy były transportowane przy pomocy PP-64. Po odzyskaniu kontroli nad mostem drogowym pozostałe jednostki sprzętu mogły przedostać się na drugą stronę Wisły z jego wykorzystaniem.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej ma w swoim SRO najdłuższy odcinek Wisły. Stąd decyzja o utworzeniu kompanii wodnej, która powstanie w kolejnym, 84 batalionie lekkiej piechoty we Włocławku. Przedsięwzięcia jak Terrain Walk pokazują, że jest to decyzja przemyślana i poparta realną potrzebą. To właśnie we Włocławku znajduje się jedyna zapora wodna na Wiśle. Żołnierze brygady zdobywają doświadczenia zarówno podczas ćwiczeń, jak i realnego działania, realizując patrole wodne na Bugu i piesze na granicy z Białorusią. Dzięki temu żołnierze planowanej kompanii wodnej zdobywają umiejętności, które wykorzystają z chwilą jej utworzenia.

Materiał: por. Paweł Banasiak/oficer prasowy 

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Obserwator , w dniu 19-05-2022 15:51:39 napisał:

    Zdjęcie sugeruje jakoby terytorialsi latali i pływali na sprzęcie , którego nie posiadają

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)