Dziś mamy 26 listopada 2022, sobota, imieniny obchodzą:

06 października 2022

Zajęcia w obserwatorium. Uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę

fot. powierzone

fot. powierzone

Głównym celem wyjazdu do Niedźwiad uczniów # klasy 1 angielsko-geograficznej A I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią było poznanie wszechświata z perspektywy obserwatorium astronomicznego.

W poniedziałek 3 października 2022 r. młodzież pod opieką wychowawczyni Joanny Adamczewskiej i nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana poznała działanie zainstalowanych w obserwatorium specjalistycznych teleskopów systemu Newtona o średnicach 250 mm i 400 mm i największego w Polsce amatorskiego teleskopu Newtona o średnicy 600 mm na montażu paralaktycznym.

Po części praktycznej w sali wykładowej obserwatorium młodzież wysłuchała prelekcji multimedialnej astronoma Marka Nikodema – prezesa Pałucko – Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno – Ekologicznego. Profesjonalny, a jednocześnie barwny i bardzo przystępny wykład obejmował zagadnienia z zakresu powstania i ewolucji wszechświata, miejsca Układu Słonecznego w Galaktyce Mleczna Droga, powstania i budowy Układu Słonecznego, powstania i zróżnicowania planet oraz miejsca Ziemi w Układzie Słonecznym. Wszystkie poruszone zagadnienia z astronomicznych podstaw geografii znacząco poszerzyły i ugruntowały wiedzę uczestników tego wydarzenia.

Zajęcia w obserwatorium astronomicznym wpłynęły na skuteczną integrację młodego zespołu klasowego, przejawiającą się usprawnieniem współpracy i przezwyciężeniem barier komunikacyjnych.

Lekcja astronomii w Niedźwiadach odbyła się w ramach realizacji projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Moja geografia w Krzywoustym” finansowanego przez samorząd Powiatu Nakielskiego.

materiał: Justyna Michalska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Tendencja proinflacyjna. Prognozy ekspertów

Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej NBP przyniosło decyzję o utrzymaniu obecnego poziomu stóp procentowych# (stopa referencyjna – 6,75%). To drugi miesiąc z rzędu, w którym podjęto decyzję o wstrzymaniu cyklu podwyżek, pomimo wciąż rosnącej inflacji, która według wyliczeń GUS wyniosła 17,9% za październik r/r. Czy to koniec polityki zwolenników wyższych stóp procentowych w RPP? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili bliżej przyjrzeć się prognozom.

(czytaj więcej)