Wypadek i poszukiwania dzieci. Wspólne szkolenie strażaków i terytorialsów
fot. powierzone
Poszkodowany zagnieżdżony w pojeździe, małoletni #zaginęli w lesie- to scenariusz ćwiczeń, które przewidywały działanie na kilku kierunkach. Należało pomóc przy wypadku, odnaleźć zaginionych i udzielić im podstawowej pomocy przedmedycznej. Tak wyglądało wspólne szkolenie terytorialsów i strażaków OSP.
W miniony weekend 90 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się wspólnie ze strażakami OSP. Zajęcia miały na celu wypracowanie wspólnego działania, wykorzystanie zasobów jednostek i tym samym skuteczne działanie na wypadek wystąpienia rzeczywistego zagrożenia.
Jedną z podstawowych funkcji zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej jak i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych jest jak najszybsza pomoc w razie jakiegokolwiek zdarzenia. W tym celu zarówno żołnierze, jak i strażacy szkolą swoje umiejętności jak również nabywają nowe kompetencje. W wielu przypadkach skuteczna pomoc jest warunkowana szybkością podejmowania decyzji, jak i osobistą gotowością niesienia pomocy przez każdego zaangażowanego ratownika.
To szkolenie zostało zorganizowane po to, abyśmy my – żołnierze, ale i strażacy poznali nawzajem swoje mocne ale i słabsze strony. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia ważny jest czas, dlatego musimy przede wszystkim wiedzieć czego możemy od siebie nawzajem oczekiwać i jak ze sobą współpracować- powiedział dowódca szkolenia i organizator z ramienia 81 batalionu w Toruniu, ppor. Dawid Zieliński.
W ćwiczeniach wzięło udział 55 druhów z 9 jednostek OSP (Zaduszniki, Wielgie, Witkowo, Oleszno, Płonczyn, Zakrzewo, Tupadły, Czarne, Suradówek).
Scenariusz szkolenia przewidywał, że do stanowiska kierowania OSP wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym.
Pojazdem podróżowały najprawdopodobniej 3 osoby (1 dorosła i 2 dzieci). Osoba dorosła była uwięziona w samochodzie i trzeba było jej umożliwić wydostanie się na zewnątrz przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz udzielić pierwszej pomocy. Z informacji przekazanych do stanowiska kierowania przez świadków – dzieci miały opuścić auto same i udać się po pomoc. Najprawdopodobniej weszły w las i się zgubiły i same potrzebują opieki. Prawdopodobne jest też, że mogły wpaść do zbiornika wodnego. Należy ustawić tyralierę przez całą szerokość lasu od drogi do zbiornika wodnego i prowadzić poszukiwania na odległości około 1,2 km od wypadku i iść w stronę auta. Wśród poszukujących zabezpieczyć kilku ratowników KPP z plecakami medycznymi (WOT). Druhowie z jednostki OSP(Czarne) poruszają się po drodze gruntowej równolegle z tyralierą zabezpieczając deski medyczne na wypadek potrzeby transportowania poszkodowanych. W równoległym czasie co poszukiwania w terenie odbywają się poszukiwania na wodzie (OSP Wielgie + WOT).
Druh OSP Sławomir Sadowski przyznał, że ćwiczenia przyniosły wymierny efekt w postaci zwiększonej gotowości bojowej służb. Ponadto oddziały o różnym charakterze w dość krótkim czasie zintegrowały swoje działania w sposób efektywny i skoordynowany.
Organizatorzy szkolenia przewidują dalszą współpracę w zakresie podnoszenia możliwości współpracy pomiędzy druhami a terytorialsami. Mają jednak nadzieję, że ich kompetencje i umiejętności w tym zakresie nie będą musiał być sprawdzane w rzeczywistych warunkach.
Wojska Obrony Terytorialnej dają możliwość łączenia życia cywilnego- pracy służby na rzecz obrony ojczyny i pomocy lokalnym społecznościom.
Materiał: ppor. Julia rozworowska-wolańska / 8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
Galeria
Czytaj również
- Listy z decyzją o czternastce. Wkrótce trafią do emerytów i rencistów
- Można honorowo oddać krew. Ambulans przed urzędem
- Organizacja lekcji religii w szkołach. Planowane zmiany przepisów
- Wypoczywają w naszym regionie. Wizyta dzieci z powiatu nyskiego
- Niebezpieczna sytuacja na przejeździe kolejowym. Film ku przestrodze
Dodaj komentarz
Gotowi do zimowego utrzymania dróg. Co do dyspozycji?
Kilka tysięcy osób będzie pracować w trakcie sezonu zimowego# przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych, za które odpowiada GDDKiA. Do ich dyspozycji będzie około 2800 pojazdów, w tym m.in. 670 pługów i 2100 pługosolarek, a także 284 magazyny soli.
(czytaj więcej)Budowa drogi ekspresowej S-10. Start jeszcze w tym roku?
Sama budowa to finał wieloletnich przygotowań #inwestycji drogowej. W naszym województwie jeszcze w tym roku planujemy start budowy 50-kilometrowej drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń. Czekamy na wydanie pierwszej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
(czytaj więcej)Usługa "Bezpieczny autobus". Informacje o pojeździe przed podróżą
Planowanie podróży autobusem lub autokarem z rodziną# może budzić obawy o bezpieczeństwo i komfort. Usługa „Bezpieczny autobus”, dostępna w aplikacji mObywatel, umożliwia szybkie sprawdzenie kluczowych informacji o pojeździe przed podróżą. Pozwala to na sprawdzenie ważności danych technicznych pojazdu i polisy OC.
(czytaj więcej)"Noc Bibliotek". Wydarzenia w ramach ogólnopolskiej akcji
Prawie 1 500 bibliotek w całej Polsce przygotowało specjalne wydarzenia# w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Biblioteki to często serca lokalnych społeczności i lokalne centra żywej kultury i edukacji z ofertą dla osób w każdym wieku. Dziś szczególnie warto je odwiedzić.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!