Dziś mamy 26 września 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

27 maja 2023

Wyjazd edukacyjny. Maja Łuczon w Berlinie i Ravensbrück

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 19 - 22 maja 2023 roku został zorganizowany wyjazd edukacyjny do Berlina i byłego #niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Uczestnikiem wyjazdu była finalistka ogólnopolskiego konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, uczennica kl. II angielsko-geograficznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, Maja Łuczon wraz z opiekunem Violettą Hejzą.

Program obejmował zwiedzanie Berlina i Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück. W stolicy Niemiec uczniowie podziwiali Reichstag, Bramę Brandenburską, fragmenty muru berlińskiego, pomnik Pomordowanych Żydów Europy i ruiny dawnej siedziby Gestapo. Niezwykle poruszająca była wizyta na terenie byłego koncentracyjnego obozu, w którym zginęły więźniarki ponad 27 różnych narodowości, głównie Polki. Szczególne przeżycia towarzyszyły wszystkim podczas spaceru po terenie obozu, zwiedzania budynku komendanta i komendantury, gdzie można było obejrzeć eksponaty poświęcone więźniarkom. Na terenie obozu, mimo trudnych warunków, odbywały się konspiracyjne lekcje i zajęcia artystyczne prowadzone przez same więźniarki.

Finaliści konkursu uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii i poznali losy niezłomnych kobiet w czasach niewyobrażalnie dramatycznych.

Materiał: Violetta Hejza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 50

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Konkurs na najlepszą pracę magisterską. Zgłoszenia do 15 października

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 35. edycji konkursu# Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu polskiej polityki zagranicznej. Prace należy przesyłać do MSZ do 15 października. Na zwycięzcę – zdobywcę nagrody I stopnia czeka nagroda w wysokości ok. 13 tys. złotych i staż w centrali MSZ lub w placówce zagranicznej.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)