Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 września 2023

Wyjątkowe zajęcia. Urodzinowa niespodzianka i wizyta niezwykłych gości

fot. Martyna Górska

fot. Martyna Górska

We wtorek, 26 września w# Środowiskowym Domu Samopomocy w Paterku miały miejsce wyjątkowe zajęcia. Wyjątkowe ponieważ, działy się w porze popołudniowo-wieczornej.

Taką okazję do spotkania dała nam wizyta niezwykłych gości: Elizy Gehrke, Marcina Marzyńskiego oraz Cesara - o tym spotkaniu opowiemy w drugiej części.

W oczekiwaniu na naszych gości wspólnie zjedliśmy pizzę oraz ciasto, przygotowane przez mamę naszego uczestnika. Pogoda pozwoliła nam na wspólne biesiadowanie na tarasie. Po posiłku czekała na nas kolejna urodzinowa niespodzianka, a mianowicie cała społeczność ŚDS została obdarowana spersonalizowanymi kubkami termicznym.  Z takim wyposażeniem zima nam nie straszna, dziękujemy!

Po czym przyszedł czas na naszych gości. Na sali pojawiła się Eliza, Marcin i Cesar.

Eliza działa w Stowarzyszeniu "Z Szarym Za Płotem" i bada życie wilków na terenie Puszczy Bydgoskiej. Marcin natomiast jest opiekunem Cesara - psa rasy Wilczak Słowacki i na co dzień wspólnie działają w Grupaie Ratownictwa Medycznego PCK Bydgoszcz, gdzie ich zadaniem jest poszukiwanie osób zagubionych.

Pierwszą część prelekcji poprowadziła Eliza opowiadając nam o tym jak żyją wilki, odpowiadając na nasze pytania, a także obalając mity związane z wilkami.  Pierwszy i najważniejszy mit jaki został obalony to ten, że wilk jest zagrożeniem dla człowieka. Jak powiedziała  nasza gościni wilkowi z człowiekiem nie po drodze i zdecydowanie nas unika. Opowieści Elizy przeplatane były slajdami oraz materiałem wideo - zapisem z tzw. fotopułapki ukazującym wilki w naturalnym środowisku.

W drugiej części spotkania Marcin opowiedział nam o rasie psów jaką jest Wilczak Czechosłowacki, a także o pracy jaką wykonują z Cesarem. Nazwa rasy jest nieprzypadkowa, gdyż zwierzę z wyglądu  jak i z charakteru przypomina wilka i nauczenie go współpracy z człowiekiem jest wyjątkowo trudne.

Podczas zajęć Eliza i Marcin przypomnieli również o tym, że las jest domem zwierząt, a człowiek jest tam tylko gościem, który w tym miejscu powinien zachowywać się tak, aby nie zakłócać spokoju i poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców.

Mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie z Tą trójką. Dziękujemy Wam bardzo, za poświęcony czas. Miło było Was poznać.

Elizie życzymy by wilki chętnie pozowały przed  fotopułapkami dając ciekawy materiał  wideo. Marcinowi oraz Cesarowi, życzymy  jak najmniej  pracy za to mnóstwo super chwil spędzonych razem  w takiej harmonii  jaką mogliśmy podziwiać w czasie spotkania.  Mówimy Wam do zobaczenia.... może w lesie...

Dzień zakończyliśmy spacerem dookoła budynku. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku w nocnej scenerii.

Materiał: Miłosz Trzcinski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 46 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)