Dziś mamy 2 grudnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

21 września 2022

Wybór padł na Pałuki. Uczniowie z "czwórki" na wycieczce

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

14 września br. uczniowie klas: IV b, IV c oraz VIII d Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr # 4 w Nakle nad Notecią wraz ze swoimi wychowawcami: p. Brygidą Majewską, p. Kamilą Troczyńską oraz p. Michałem Wiśniewskim udali się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Wybór padł na Pałuki.

Pałuki to niewielka kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. To region kulturowy o długiej historii, który od wieków czaruje swoim krajobrazem odbijającym się w tafli 130 jezior. Poznawanie regionu rozpoczęliśmy od cmentarza w Wenecji. To tutaj pochowany jest Walenty Szwajcer – jeden z odkrywców osady w Biskupinie. Potem przyszedł czas na „wielki świat małych kolejek” czyli pełen kolorów fragment nieistniejącego już świata.

Mowa oczywiście o Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie można wszystkiego dotknąć, wejść do zgromadzonych parowozów i wagonów oraz zrobić zdjęcia. Wenecja to również ruiny zamku, który wzniósł pod koniec XIV w. kasztelan nakielski Mikołaj Nałęcz, zwany Krwawym Diabłem Weneckim. Według legendy od wieków strzeżeon ruin swojego zamku i ukrytych w nim skarbów. Drogę do Biskupina pokonaliśmy oczywiście kolejką wąskotorową. 12-kilometrowa trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy. Kołysanie, stukot kół i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że przejazd kolejką dostarczył niezapomnianych wrażeń zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Głównym punktem naszego wyjazdu był udział w atrakcjach XXVII Festynu Archeologicznego w Biskupinie. W tym roku dominowały tematy związane z Matką Naturą. Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem była Gąsawa, która dzisiaj zachwyca tutejszym drewnianym kościołem pw. św. Mikołaja. Niepozorny z zewnątrz, wewnątrz urzeka barokowymi malowidłami, o których opowiadał miejscowy proboszcz ks. Piotr Gogolewski. Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jola Dymel –
właścicielka toruńskiego biura podróży „Jolka Tours”. Opiekę nad uczniami sprawowała również p. Daria Kulińska.

materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)