Dziś mamy 20 maja 2022, piątek, imieniny obchodzą:

25 stycznia 2022

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym. 10 linii autobusowych

fot. archiwum

fot. archiwum

Gmina Mrocza aktywnie wspiera walkę z# wykluczeniem komunikacyjnym. Na koniec 2021 roku radni podjęli decyzję o transporcie zbiorowym na 2022 rok. Autobusy będą wozić mieszkańców aż na 10 liniach autobusowych.

Od kilku lat rząd stara się walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Przez likwidowane przed laty połączenia autobusowe czy kolejowe wielu mieszkańców mniejszych miejscowości zostało dosłownie odciętych od świata. Nie każdego stać na samochód, a przez brak połączeń pojawiały się problemy z pracą, możliwością dotarcia do szkoły, do lekarza czy na zakupy. Dlatego też samorządy mają możliwość tworzenia połączeń przy dofinansowaniu ze środków rządowych. Tak dzieje się od dłuższego czasu w gminie Mrocza. Do końca roku w ramach transportu zbiorowego przez gminę Mrocza będą jeździć autobusy. Radni w czasie sesji w grudniu ubiegłego roku podjęli decyzję o połączeniach autobusowych. Zwiększono liczbę linii w porównaniu do tych, które były prowadzone w ubiegłym roku. – Linie są poszerzone o jedną linię, o którą wnosili mieszkańcy, jeśli chodzi o problem komunikacyjny dostania się do Nakła czy Mroczy. Linia łączy się z Mroczą i jest dopasowana godzinami, że w Witosławiu można skorzystać z autobusu, który jedzie do Nakła. Jeden z postulatów był, żeby godziny powrotów były wydłużone i te godziny są dostosowane. Są to próbne godziny, jeżeli będą inne propozycje, to mamy ustalone, że będzie można te godziny zmienić, przesunąć. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że godziny muszą uwzględniać autobus, który kursuje na linii Witosław–Nakło. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie - przekazał zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik. Czyli mieszkańcy gminy Mrocza, co prawda z przesiadką w Witosławiu, ale mają możliwość dotarcia autobusem do Nakła i z powrotem.

Jedna linia poza gminę

Jakie to linie? Nr 1: Mrocza–Ostrowo Mrocza, nr 2: Mrocza–Samsieczynek–Mrocza, nr 3: Mrocza–Białowieża– Wiele, nr 4: Wiele–Konstantowo–Mrocza, nr 5: Mrocza–Wyrza–Mrocza, nr 6: Mrocza–Kosowo–Mrocza, nr 7: Rościmin–Mrocza, nr 8: Mrocza–Rościmin, nr 9: Mrocza–Witosław–Izabela–Jeziorki Zabartowskie–Witosław–Mrocza, nr 10: Mrocza–Mierucin– Mrocza. Ostatnią z linii jest ta między gminą Mrocza a gminą Sośno. Zawarto więc porozumienie, w myśl którego gmina Mrocza jest organizatorem tych przejazdów. – Korzystają z tej linii mieszkańcy gminy Sośno, a także nasi uczniowie szkoły mundurowej. Ta linia, wg relacji przewoźnika, od pierwszego dnia jak została uruchomiona była wykorzystywana – tłumaczył zasadność jej uruchomienia zastępca burmistrza. Prowadzenie przewozów autobusowych wiąże się z kosztami. Jak wynika z przyjętego na ten rok budżetu gminy Mrocza, transport zbiorowy ma kosztować 720 tys. zł. Z tego tylko 20 tys. zł to dofinansowanie z rządowego funduszu przewozów autobusowych. Umowa z przewoźnikiem na transport mieszkańców została zawarta do 31 grudnia br.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (9)

  Dojeżdżający, w dniu 25-01-2022 14:18:01 napisał:

  A co z kierunkiem na Więcbork? Po godzinie 17- tej nie można się dostać z pracy do domu ! Ludzie pracują dłużej nie tylko od 7'-15 Tylko dłużej jak nie masz kogo poprosić żeby Cię zawiózł do domu to z buta ale złapiesz okazję A z tym coraz trudniej. Może warto o tym pomyśleć !

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Sadki,Kcynia,Szubin,Mrocza,nakło, w dniu 25-01-2022 16:03:08 napisał:

  Na diety dla tych nierobów jest zawsze kasa, a podatnik nie może liczyć nawet na komunikację publiczną. Nie wstyd Wam! Trochę zrozumienia dla nie zmotoryzowanych, Wy sobie odłożycie z diety na autko

  odpowiedz

  • 4 (6)

  R, w dniu 25-01-2022 16:18:02 napisał:

  Kiedyś było pełno autobusów do Więcborka i gdyby nie prywatny przewoźnik to do dzisiaj by jeździły

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Romek, w dniu 25-01-2022 19:21:13 napisał:

  Busy powinny zatrzymywać się tylko na przystankach . nawet ten pomarańczowy bus z mroczy. zatrzymuje się wszędzie na skrzyżowaniach,na przejściu dla pieszych i wysadza pasażerów. ZA TO GROZI KARA I TO WYSOKA.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 26-01-2022 13:18:14 napisał:

  Drogi? Romku! Wczym przeszkadza ci gdzie zatrzymuje sie pomaranczowy bus? Niepodoba sie!!! Masz inne kolory a jak nie to polecam spacer

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki urodzinowe
39,90PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)