Dziś mamy 5 lutego 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

26 listopada 2022

W adwentowym Poczdamie. Podziwiali świat fauny i flory

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

25.11.2022r. pasjonaci języka i kultury Niemiec z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4, absolwenci tej szkoły, młodzież Zespołu #Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle n. Not. oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej SPSK w Lisewie Kościelnym odwiedzili Poczdam – stolicę Brandenburgii.

Celem piątkowego wyjazdu było zaznajomienie jego uczestników z niemieckimi zwyczajami adwentowymi i bożonarodzeniowymi, warunkami panującymi w lesie deszczowym oraz historią najmłodszego z poczdamskich zamków - Cecilienhof.

Przy sprzyjającej aurze towarzyszącej zwiedzaniu, uczniowie zwiedzili Cecilienhof – miejsce Konferencji Poczdamskiej z lata 1945 roku. W Domu Biosfery uczestnicy wycieczki dowiedzieli się o różnorodności gatunkowej fauny i flory, warunkach klimatycznych lasów strefy równikowej oraz ich wpływie na kształtowanie warunków pogodowych na całej kuli ziemskiej. Podjęto również problematykę ekologii oraz konieczności ochrony tej formacji roślinnej.

Czas wolny upłynął na tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Poczdamu, który po dwuletniej przerwie znów przyciąga rzeszę odwiedzających.

Wycieczkę zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Ewa Młynarczyk i p. Brigida Majewska.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)