Unikalne na skalę europejską. Ciechocińskie tężnie mają 200 lat
fot. Andrzej Goiński / Mikołaj Kuras dla UMWKP
Mija dwieście lat od rozpoczęcia budowy najstarszych tężni #solankowych w Ciechocinku. Administrowany przez marszałkowską spółkę symbol najsławniejszego polskiego uzdrowiska przeszedł gruntowną renowację i ponownie zachwyca mieszkańców i odwiedzających Perłę Kujaw kuracjuszy.
– Ciechocińskie tężnie są unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. Cieszy fakt, że turyści i kuracjusze, którzy przybywają do Kujawsko-Pomorskiego z przyjemnością spędzają letni czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W planach całorocznych jubileuszowych obchodów są m.in. biegi i marsz nordic walking (25 sierpnia), noc w Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego (7 września) i sztafeta 200 kilometrów na 200-lecie tężni (20 września).
Tężnie solankowe – będące początkowo urządzeniami do przemysłowej eksploatacji podziemnych złóż soli, ale szybko zamienione w miejsca służące naturalnym inhalacjom na gruncie modnej w XIX wieku medycyny fizykalnej – można spotkać w wielu miasteczkach Europy. Te w Ciechocinku są jednak wyjątkowe – stanowią największy tego typu kompleks na Starym Kontynencie.
Pierwsze dwie konstrukcje wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. (Staszic, postać wielce dla rozwoju polskiego przemysłu zasłużona, ma swój skromny pomnik dłuta Edwarda Haupta w ciechocińskim Parku Tężniowym.) Trzecią – w roku 1859.
Zakończona w ubiegłym roku rewitalizacja objęła dwie tężnie, obsługującą cały kompleks przepompownię solanki oraz zagospodarowanie terenu wokół (ścieżki, oświetlenie, zieleń). Całość wieńczy odnowiony symbol Ciechocinka – drewniany wiatrak. Z myślą o spacerowiczach w otoczeniu przepompowni oraz przy obu tężniach urządzono także nowe alejki. Budżet inwestycji wyniósł 22 miliony złotych, lwią część stanowiły w nim środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Zobacz Ciechocińskie tężnie ponownie zachwycają odwiedzających
Tężnie w liczbach:
- ciechociński kompleks składa się z 3 tężni
- 1824-1828 – w tych latach powstały najstarsze tężnie (nr 1 i 2)
- 1859 rok – pobudowano najmłodszą tężnię (nr 3)
- 15,8 metrów – wysokość tężni
- łączna długość 1 741,5 m
Tężniami solankowymi administruje marszałkowska spółka Uzdrowisko Ciechocinek. Poza zabytkowymi konstrukcjami zarządza także Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fontanną Grzybek i czterema obiektami szpitalno-sanatoryjnymi: Szpitalem Uzdrowiskowym nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienkami Uzdrowiskowymi nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowym nr 6 Grażyna i Dziecięcym Szpitalem Uzdrowiskowym nr 3 im. dra Markiewicza.
Zobacz
Tu można poznać historię warzelnictwa
Choroby cywilizacyjne dotykają także najmłodszych
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria
Czytaj również
- Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad
- Dzień Czytania Książek. Przenosiny do innej rzeczywistości
- Kontrola jakości przetworów zbożowych. Zastosowano sankcje
- Jak upał wpływa na ludzki organizm? Chroń się przed słońcem
- Tysiące przedmiotów zgubionych w pociągach. Jak je odzyskać?
Dodaj komentarz
Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?
Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.
(czytaj więcej)"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.
(czytaj więcej)Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad
Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza#, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.
(czytaj więcej)Światowy Dzień FAS. Data jest symboliczna
9 września - Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy)#. Data jest symboliczna: dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży, które powinny być wolne od alkoholu.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Henryk.M, w dniu 30-07-2024 13:38:40 napisał:
odpowiedz
max, w dniu 30-07-2024 14:19:53 napisał:
odpowiedz
Kkk, w dniu 30-07-2024 22:33:17 napisał:
odpowiedz
Pan Tadeusz., w dniu 31-07-2024 11:27:43 napisał:
odpowiedz
Demaskuj łgarstwo, w dniu 31-07-2024 21:34:24 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!