Dziś mamy 25 marca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

25 stycznia 2023

Twój e PIT program – który wybrać, by mieć pewność poprawnej formy rozliczenia

Kończy się pierwszy rok rozliczeniowy po wprowadzeniu# Polskiego Ładu. Jak rozliczyć PIT za 2022 rok? Co zmieni się w tym roku? Jaki wybrać e PIT program do rozliczeń?

Twoj e PIT co to dokładnie za program?

Jak wiadomo, twoj e PIT gov 2022/2023 to udostępniony przez Ministerstwo Finansów internetowy program podatkowy. Po raz pierwszy został uruchomiony 15 lutego 2019 roku. Od tamtej pory na podatników czeka wersja elektroniczna zeznania podatkowego e PITy gov pl, uzupełniona o dane zebrane przez administrację skarbową. Poprawność tych danych możesz sprawdzić w każdej chwili, logując się w e-Urzędzie Skarbowym. PITy online zweryfikujesz, zmodyfikujesz i w razie potrzeby odrzucisz na swoim koncie płatnika. Dzięki temu zaoszczędzamy czas, tracony wcześniej w urzędowej kolejce. E PITy 2022 nie wymagają też wypełniania ęcznie dokumentów.

E deklaracje jak odzyskać PIT z zeszlego roku? E PITy logowanie

Żeby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe, zaloguj się na podatki.gov.pl przy pomocy swojego numeru PESEL lub NIP oraz daty urodzenia. Przygotuj też kwotę przychodu z zeszłorocznej deklaracji. Gdzie ją znajdziesz? Na swoim koncie moj ePIT odnajdziesz zapisane deklaracje z poprzednich lat. System automatycznie może znaleźć na Twoim dysku deklaracje z poprzedniego roku i uzupełnić dane o przychodzie. Wystarczy zalogować się przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną albo przez aplikację mObywatel. Po zatwierdzeniu w PIT gov prawidłowych danych I wysłaniu zeznania, otrzymasz szybszy zwrot podatku.

Program rozliczający PIT e-deklaracje

Każdy e PIT program umożliwia wysłanie uzupełnionej deklaracji podatkowej bez wychodzenia z domu. Wybierając, warto jednak zwrócić uwagę na aktualizację programu. Powinna ona obejmować każdą zmianę w rozliczaniu podatków. E-podatki rozliczysz zatem sprawnie w oparciu o dane z PIT-11 i innych deklaracji. Program podpowiada także dostępne dla podatnika ulgi i odliczenia za rok 2022. E PIT program daje możliwość  wypełnienia wszystkich wymaganych deklaracji podatkowych. Program podpowiada najbardziej korzystną dla płatnika formę rozliczenia podatkowego.

Twój e-PIT a dedykowany program

Już niedługo, bo 15 lutego 2023 roku w usłudze Twój e-PIT każdy z nas uzyska dostęp do zeznania podatkowego za rok 2022. W eUrzędzie Skarbowym od połowy lutego czekają na podatników deklaracje PIT-37, PIT 28 online, PIT 36 i PIT-38. Dzięki usłudze Twój e-PIT większość podatników nie musi składać deklaracji osobiście. Wypełnioną automatycznie e-deklaracją epodatnik może zatwierdzić, zmodyfikować o dane niedostępne w KAS albo odrzucić.
Wraz z końcem okresu rozliczeniowego, o ile podatnik nie podejmie żadnych działań, program Twój e-PIT automatycznie prześle rozliczenie do właściwego US. To rozwiązanie ma wiele zalet, jednak może nie uwzględnić pełni ulg i odliczeń przysługujących podatnikowi. Nie przekażesz także 1,5% dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Dlatego zewnętrzny program rozliczający twoj e-PIT ma pewną przewagę nad rządową aplikacją.

Mój e PIT 37 – jak rozliczyć PIT 37?

Wzorem PIT-37 rozlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym najwięcej Polaków. Według PIT 37 rozliczysz dochody z umowy o pracę, o zlecenie i dzieło, swoją emeryturę lub rentę, a także przychody z praw autorskich i działalności wykonywanej osobiście. Co zrobić w przypadku, gdy oprócz źródeł dochodów wymienionych w PIT 37 podatnik osiągnął dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej wg skali podatkowej, z tytułu pracy za granicą albo z tytułu najmu opodatkowanego poprzez nową skalę podatkową? Wtedy wszystkie źródła dochodów wykazuje się w e-deklaracji PIT-36.
Pozostałe e-deklaracje, które złożysz przez Internet – PITy 2023
Epodatnik z dochodem z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wypełnia PIT-28. PIT 28 elektronicne złożą także płatnicy rozliczający najem prywatny lub sprzedaż produktów z własnych upraw. Na e podatki gov PIT 36L rozliczysz za to w przypadku dochodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, na które nałożono podatek liniowy (19%). Pozostałe deklaracje e PIT 2022 to: PIT‑39 w przypadku dochodów z nieruchomości i PIT-38 przy dochodach z giełdy.
Możesz również skladać zeznanie roczne wraz ze współmałżonkiem. Pamiętaj jedynie, że deklaracja w programie Twój e-PIT automatyczne jest wypełniana indywidualnie dla każdego podatnika. Co roku trzeba więc dla obu współmałżonków to ustawienie zmieniać.

PIT dla młodych - PIT 0 dla kogo?

Kiedy nie ma konieczności składania e-deklaracji? Gdy Twoje dochody należą do jednej z trzech kategorii. Pierwsza grupa to dochody uzyskiwane jedynie ze źródeł zwolnionych z opodatkowania. Są one wymienione w art. 21 ustawy o PIT. Artykuł ten zawiera ok. 140 rodzajów dochodów wolnych od podatku. Do nich wliczają się np. dochody osiągane przez osoby do skończenia 26. roku życia, wypłaty z IKE i dodatki rodzinne. Do drugiej kategorii należą rozliczenia PIT wykonane przez organ skarbowy na podstawie informacji PIT40A/11A od organu rentowego. Ostatnia grupa obejmuje wygrane w kasynie, wideoloterii a nawet w lotto. Organizator w takim przypadku sam odejmuje podatek od kwoty wygranej.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)