Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

26 lutego 2025

Szkolenia w warunkach zimowych. Trenowali nie tylko techniki ewakuacji

fot. kpt. Paweł Banasiak

fot. kpt. Paweł Banasiak

W ostatnich dniach odbyły się dwa szkolenia żołnierzy # 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8 K-PBOT) z zakresu ratownictwa lodowego, zorganizowane we współpracy z Nadgoplańskim WOPR i OSP Pędzewo. Ich celem było doskonalenie umiejętności terytorialsów w zakresie ratowania osób z lodu oraz udzielania pomocy w przypadku hipotermii.

Zakres szkoleń i warunki ćwiczeń
Pierwsze z ćwiczeń miało miejsce w niedzielę, 23 lutego, w gminie Zławieś Wielka, gdzie szkolenie odbyła kompania saperów. Kolejne przeprowadzono 25 lutego nad jeziorem Gopło w Kruszwicy z udziałem żołnierzy pododdziałów Brygady oraz sekcji współpracy cywilno-wojskowej odpowiedzialnej za realizację i koordynację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z teorią dotyczącą struktury i wytrzymałości lodu, zasadami samoratownictwa oraz wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do ratownictwa lodowego. W części praktycznej trenowano techniki ewakuacji poszkodowanych oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w hipotermii.

Szkolenia odbywały się w warunkach zimowych, umożliwiających realistyczne odwzorowanie sytuacji zagrożenia. Żołnierze korzystali ze specjalistycznych kombinezonów do pracy w wodzie, zapewniających komfort termiczny.

Obserwacje i wnioski
Ćwiczenia w Kruszwicy wzbudziły zainteresowanie mieszkańców, którzy obserwowali działania ratownicze z mostu przy drodze krajowej nr 62. Szkolenie miało miejsce w pobliżu Mysiej Wieży, znanego punktu historycznego regionu.
Obydwa przeprowadzone szkolenia stanowią część szerszego programu podnoszenia kwalifikacji żołnierzy WOT w zakresie działań ratowniczych. Współpraca z WOPR oraz OSP umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności, które mogą być wykorzystane w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

materiał: kpt. Paweł Banasiak

Oceń artykuł: 4 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (11)

    przyjaciel psów, w dniu 27-02-2025 09:56:34 napisał:

    błagam !!!! żołnierzy?????

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Pytam, w dniu 28-02-2025 06:54:33 napisał:

    A tych komandosów strażaków bez wozu nie zaprosili ?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)