Dziś mamy 9 sierpnia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

26 listopada 2021

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

fot. pow.

fot. pow.

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

„Przygotowany kurs jest odpowiedzią na obecną sytuację, którą obserwujemy przy granicy. W ramach szkolenia przybyli funkcjonariusze Straży Granicznej zapoznali żołnierzy ze specyfiką podejmowanych tam działań. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w CSWOT stale analizujemy bieżące potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej i jednocześnie pod te potrzeby rozwijamy swoją ofertę szkoleń.” – powiedział płk Edward CHYŁA, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkolenie zrealizowane zostało we współpracy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W ramach 5 dniowego kursu żołnierze zapoznani zostali z medycyną ratunkową z zakresu wychłodzeń i odmrożeń, kontaktami międzykulturowymi, ochroną praw człowieka, a także formami pełnienia służby granicznej. Dodatkowo Terytorialsi praktycznie ćwiczyli techniki umożliwiającymi wsparcie funkcjonariuszy Straży Granicznej w trakcie realizacji czynności związanych z odpieraniem bezprawnych ataków, doprowadzaniem osób zatrzymywanych oraz udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym.

„Kurs jest realizowany na bardzo wysokim poziomie i jest niezbędnym przygotowaniem każdego żołnierza pozwalającym mu na wsparcie działań podejmowanych przez Straż Graniczną. W czasie pięciodniowego kursu uczyliśmy się podejmowania chociażby działań ratowniczych w zakresie hipotermii i wycieńczenia, a także poznaliśmy procedury, które pozwolą nam na jeszcze lepszą współpracę z funkcjonariuszami innych służb.” – powiedział por. Andrzej Wąsowski z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Materiał: 

ppor. Krzysztof WÓJCIK / Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

 

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (8)

  amatorzy, w dniu 26-11-2021 13:31:48 napisał:

  teraz sie szkola? To za co oni caly czas biora 500 zl co miesisac?

  odpowiedz

  • 2 (8)

  arbuz2, w dniu 26-11-2021 13:32:40 napisał:

  a kto powiedział, że maja prawo zatrzymać auto. Zdaje się ze nie mają. Mogą sobie jak arbuzy ruchem pokierować

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Obserwator, w dniu 26-11-2021 16:44:22 napisał:

  Podobno przy granicy nie mają ostrej amunicji , reszta , czyli zmech , policja i pogranicznicy mają

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Kasia, w dniu 26-11-2021 20:09:15 napisał:

  ucza sie jak prawidłowo zostawic dzieci w lesie :D

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Czytelnik, w dniu 26-11-2021 20:30:00 napisał:

  A MOŻE OBOWIĄZKOWO OBJĄĆ SZKOLENIEM STUDENTÓW A NIE LUDZI PRACUJĄCYCH I DEZORGANIZOWAĆ ŻYCIE PRZEDSIĘBIORCOM PŁACĄCYCH PODATKI.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Pozdrawiam, w dniu 27-11-2021 15:24:45 napisał:

  Nic nie mam do terytorialsów,ale tak naprawdę to sobie mogą jedynie palcem w bucie poruszać przy dzisiejszych sposobach walki.Niech wróci zasadnicza służba wojskowa i wtedy zobaczymy ilu będzie chętnych,na przerwę w życiorysie na okres 2 lat. Mając 43lata sam zgłoszę się na ochotnika,warunek mam taki.Konkretne szkolenie z użyciem broni,szkolenie i podnoszenie umiejętności sztuk walki wręcz.Jestem 20 lat po zasadniczej i obserwuję nadal co się zmienia w armiach na świecie i stwierdzam że nasza armia to piaskownica.Wystarczy spojrzeć na wyszkolenie armii angielskiej,niemieckiej,rosyjskiej.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Przezorny zawsze ubezpieczony. Czyli jak zadbać o swoje pieniądze na zagranicznym urlopie?

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku od zmartwień – przynajmniej w teorii#, niestety w praktyce bywa różnie. Statystyki pokazują, że w popularnych wakacyjnych destynacjach jak Hiszpania czy Portugalia kradzież zdarza się aż 7 razy częściej niż w Polsce[1]. Co więcej, sezon letni sprzyja tego typu przestępstwom. Pochłonięci wypoczynkiem zdarza się, że zapominamy o „pilnowaniu portfela”, a przecież złodzieje „nie robią sobie wolnego”. Dlatego dobrze jeszcze przed wyjazdem pomyśleć o tym, jak ochronić się przed tego typu przestępstwami. O czym warto pamiętać? Radzą eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

(czytaj więcej)