Dziś mamy 25 marca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

05 lutego 2023

Symboliczna solidarność z chorymi. Duże znaczenie profilaktyki

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W sobotę, 4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem, dzień, w którym mogliśmy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi# i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce onkologicznej. To także moment refleksji nad stanem polskiej onkologii.

Ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową żyje obecnie w Polsce 400 tys. osób. Co roku, mimo coraz lepszej terapii, z powodu nowotworu umiera 10 tys. osób, a kolejne tysiące pacjentów dowiadują się o swojej chorobie. Nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów w naszym kraju i w naszym regionie. W Kujawsko-Pomorskiem z tego powodu odchodzi co roku mniej więcej 6 tysięcy kobiet i mężczyzn.

Uznaje się, że wzrost liczby rozpoznawanych nowotworów to m.in. skutek starzenia się populacji.

- W onkologii bardzo ważne są profilaktyka i wczesne wykrywanie zmian. Dlatego zachęcam do zdrowego trybu życia, do poddawania się badaniom i nielekceważenia pierwszych niepokojących objawów, jeśli te się pojawią – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W naszym regionie mamy do dyspozycji najlepszy w Polsce szpital onkologiczny, regionalne Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Od lat jest najlepszą w kraju, wiodącą placówką w dziedzinie leczenia nowotworów, od dawna sytuuje się też na szczycie rankingów wszystkich lecznic w Polsce. Stale się modernizuje, m. in. dzięki środkom samorządu województwa, stale modernizuje też standardy leczenia. Obecnie skupia się na tworzeniu modułów dedykowanych diagnostyce, skojarzonemu leczeniu, rehabilitacji po terapii i wsparciu psychologicznemu pacjentów z chorobami nowotworowymi konkretnych narządów. Ośrodki narządowe są bowiem przyszłością leczenia onkologicznego.

Prowadzone w CO bezpłatne badania z zakresu profilaktyki onkologicznej dotyczą szyjki macicy (badania cytologiczne), piersi (mammografia), jelita grubego (kolonoskopia) i płuc (niskodawkowa tomografia komputerowa).

Więcej informacji na temat działań profilaktycznych CO na stronie szpitala.

Zobacz też:

• Profilaktyka raka: jedz mądrze, badaj się, ruszaj
• Robot – najdoskonalsze narzędzie w ręku chirurga
• Jesteśmy to winni naszym pacjentom

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    Ja, w dniu 06-02-2023 10:27:55 napisał:

    Pisać to umiecie a do specjalisty czekamy latami to ma być wczesne wykrywanie zmian .Dwa trzy lata czekania do specjalisty właśnie to czekanie wykańcza ludzi.Jezeli masz kasę to prywatnie pójdziesz a jak nie masz kasy to do Piotra nieprawdaż

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa magazynów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa hal
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)