Światowy Dzień Poezji. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej

fot. piwierzone
Światowy Dzień Poezji to wydarzenie obchodzone # corocznie 21 marca, a ustanowione przez UNESCO jesienią 1999. Główne uroczystości święta obchodzone są w Paryżu, a celem tego dnia jest promocja pisania, publikowania, czytania i nauczania poezji na całym świecie.
Początkowo Dzień Poezji był obchodzony 5 października, następnie 15 , w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tak do dzisiejszego dnia tradycja świętowania poezji jest celebrowana w wielu krajach, ale w innym dniu lub w listopadzie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie - kwiecień jest miesiącem poezji.
Aby zaakcentować Światowy Dzień Poezji, w bibliotece w Potulicach uczniowie klasy VII tutejszej szkoły z P. Małgorzatą Marszałek uczestniczyli w lekcji bibliotecznej związanej z poezją, szczególnie poszukiwaniem informacji o wybitnych polskich poetach, którzy zostali uhonorowani Nagrodą Nobla. Korzystali z encyklopedii, słowników oraz internetu, aby poznać sylwetki Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Na zakończenie spotkania uczniowie wysłuchali wiersza W. Szymborskiej pt „Dłoń”. Wspólne czytanie poezji stało się okazją do refleksji nad siłą słowa oraz jego niezwykłej mocy w przekazywaniu uczuć i myśli.
Światowy Dzień Poezji w bibliotece w Potulicach to wydarzenie, które pozwoliło uczniom nie tylko poszerzyć wiedzę o polskich poetach – noblistach, ale także rozwijać umiejętności poszukiwania informacji w różnych źródłach. To doskonały sposób na wprowadzenie młodzieży w świat literatury i poezji, które od wieków są nieodłączną częścią naszej kultury.
„Nie wiem, co to poezja,
nie wiem po co i na co,
wiem, że czasami ludzie,
czytają wiersze i płaczą,
a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić”
Władysław Broniewski
materiał: Wioletta Sęk
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria







Czytaj również
- Uczniowie brali udział w Dniu Geografa. Były wykłady i warsztaty
- Wzięli udział w Marszu Żywych. Refleksja nad okrucieństwem wojny
- Uroczyste pożegnanie. Maturzyści odebrali świadectwa
- Sprawdzili swoją wiedzę. Liliana w gronie laureatów powiatowego konkursu
- Drzwi Otwarte w „Żegludze”. Uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)