Dziś mamy 29 listopada 2023, środa, imieniny obchodzą:

01 października 2023

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

fot. KOWR

fot. KOWR

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

28 września w sadzie jabłkowym w gospodarstwie Andrzeja Jarosiewicza w Nowych Olszynach w powiecie płońskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafała Romanowskiego, Zastępcy Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzaty Gośniowskiej-Koli i Doroty Kruczyńskiej, eksperta Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.

– Światowy Dzień Jabłka to dzień szczególny, kiedy możemy pokazać ogromny potencjał polskiego jabłka. Polska jest liderem w produkcji i eksporcie tych owoców.  Nasz kraj jest największym producentem w Unii Europejskiej oraz 4. na świecie po Chinach, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Turcji. Udział jabłek w krajowych zbiorach owoców wynosi 80 proc.– poinformował Sekretarz Stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

Mówiąc o działaniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rynku jabłek, Sekretarz Stanu Rafał Romanowski, podkreślił, że na pomoc dla sadowników, w gospodarstwach których straty spowodowane zostały przez huragan, grad lub przymrozki zabezpieczone zostały środki w wysokości 225 mln zł. – W przypadku drzew owocowych pomoc wynosi 5000 złotych/ha, a w przypadku krzewów owocowych i truskawek – 2500 zł/ha – poinformował Rafał Romanowski.

– Gorąco zachęcamy sadowników do włączania się do akcji samozbiorów, a konsumentów do odwiedzania sadów. Takie doświadczenie może być wspaniałą przygodą dla całych rodzin. Samodzielnie zerwane z drzewa owoce smakują wyjątkowo – zapraszała Małgorzata Gośniowska-Kola, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Formularz zgłoszeniowy dla gospodarstw sadowniczych zainteresowanych włączeniem do akcji i adresy gospodarstw sadowniczych biorących w niej udział są dostępne na https://www.kupujswiadomie.gov.pl/samozbiory-jablek/

– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanię #KupujŚwiadomie promującą rodzimą żywność z oznaczeniami i certyfikatami jakości żywności, w tym polskich jabłek. Zachęca do wybierania owoców polskiej produkcji. Wszystkie informacje nt. działań realizowanych przez KOWR w ramach kampanii #KupujŚwiadomie są dostępne na stronie www.kupujswiadomie.gov.pl, zapraszam do jej odwiedzania – powiedziała Małgorzata Gośniowska-Kola.

– Światowa produkcja jabłek opiera się na kilku odmianach, które rosną w sadach w różnych częściach globu. Niezmiennie od dziesiątków lat numerem jeden jest Golden Delicious, a następnie Fuji i Delicious. Do tej trójki dołączyła Gala, której udział w ogólnej produkcji jabłek zwiększył się znacząco – dr Dorota Kruczyńska, ekspert Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach, przedstawiła tendencje odmianowe w produkcji towarowej.

W kraju zarejestrowanych jest ponad 70 odmian jabłoni. Najpopularniejszymi odmianami jabłek uprawianymi w Polsce są: Idared, Jonagold, Szampion, Ligol, Golden Delicious, Red Delicious, Gala, Gloster, Lobo, Cortland.

Światowy Dzień Jabłka obchodzono również w Centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – do poczęstowania się polskimi jabłkami zaprosił pracowników Dyrektor Generalny Waldemar Humięcki.

– Jabłka krajowej produkcji są pyszne we wszystkich smakach i kolorach, dlatego każdego dnia warto doceniać te wyjątkowe owoce – zachęcał Dyrektor Generalny, jednocześnie zapraszając na samozbiory, które KOWR organizuje wspólnie z sadownikami.

Źródło: KOWR

Oceń artykuł: 14 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (12)

  w, w dniu 01-10-2023 10:54:20 napisał:

  Pisowski portalik nagle obrósł reklamami pisowskich kołtunów.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Precz z kosciolem, w dniu 01-10-2023 15:01:35 napisał:

  Dąbrowa Górnicza księża się bawią

  odpowiedz

  • 2 (6)

  ***** ***, w dniu 01-10-2023 15:56:26 napisał:

  Czy to prawda że przodkowie Jarosława to żydzi z Odessy a jego dziadek służył w carskiej armii?

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Do złodziei z PiS , w dniu 02-10-2023 13:09:18 napisał:

  Pisowskie pierdolenie w sadzie. Za robotę się weźcie złodzieje!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Polak ale nie taki sztuczny jak Ci z PiS, w dniu 02-10-2023 17:46:42 napisał:

  PiS nakradł więcej niż nam ruski do roku 90. I to w 8 lat przegonili swojego nauczyciela z Kremla.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Złodzieje , w dniu 02-10-2023 19:47:42 napisał:

  Głosuje na PO może złodzieje wrócą i oddadzą kasę z OFFE

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Ewa, w dniu 02-10-2023 19:53:56 napisał:

  Czekam na PO ,żeby pracować do 70 lat

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)