Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 sierpnia 2023

Stres przed rozmową o pracę — jak sobie z nim radzić?

fot. powierzone

fot. powierzone

Prawie każdy pracownik pamięta stres towarzyszący mu podczas przygotowań do# rozmowy o pracę. Trzęsące się ręce, problemy ze skupieniem uwagi czy przyspieszone bicie serca to tylko niektóre reakcje organizmu na zbliżające się wyzwanie. Mimo iż stres jest uważany za bodziec motywujący do działania, to jego nadmiar może być problemem w momencie, kiedy chcemy dobrze wypaść na rozmowie. Sprawdź więc, jak sobie z nim radzić!

Postaw na odpowiednie przygotowanie

Przed rozmową o pracę pamiętaj o zarezerwowaniu sobie czasu na dokładne przygotowanie. Sprawdź witrynę internetową i media społecznościowe firmy, do której aplikujesz. Znajdziesz tam przydatne informacje dotyczące misji i wizji spółki. Przypomnij sobie również najważniejsze informacje z ogłoszenia. Pamiętaj, że rekruter może nawiązać do tych elementów podczas rozmowy. Pamiętaj również o zapisaniu daty, godziny i miejsca spotkania. Dzień przed planowaną rozmową o pracę sprawdź i zaplanuj sobie drogę, zarezerwuj przy tym odpowiedni czas na dojazd. Takim sposobem bez problemu dotrzesz w umówione miejsce i nie spóźnisz się nawet wtedy, gdy podczas podróży wystąpią niespodziewane sytuacje np. wypadek czy korek.

Szukasz ciekawej pracy w IT? Sprawdź dostępne ogłoszenia na portalu Protocol!

Aktywność fizyczna sposobem na rozładowanie napięcia

Ruch może zdziałać cuda! Aby poradzić sobie ze stresem przed rozmową rekrutacyjną, wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych. Nie musi to być dwugodzinna sesja na siłowni - 30 minut jogi lub rozciągania w zupełności wystarczy, aby Twoje ciało mogło pozbyć się nadmiaru negatywnego stresu. Inna opcja to krótki spacer, który przed rozmową rekrutacyjną pomoże Ci się zrelaksować i wyciszyć. Wielu osobom pomaga też medytacja. Może warto spróbować?

Przeanalizuj listę możliwych pytań i przygotuj sobie odpowiedzi

Dobrym sposobem na pozbycie się stresu przed rozmową o pracę będzie odegranie scenki spotkania. Sprawdź listę przykładowych pytań dostępnych na Internecie, a następnie wyobraź sobie, że rekruter siedzi przed Tobą i Ci je zadanie. Odpowiadaj zgodnie z prawdą. Swoje odpowiedzi możesz zapisać na kartce lub w notesie — przed samym spotkaniem przeczytaj je jeszcze raz i zapamiętaj. Szybkie odpowiadanie na zadawane przez rekrutera pytania jest kluczem do sukcesu. Osoba przeprowadzająca spotkanie zauważy, że przygotowałeś się do niego i zależy Ci na danej posadzie.

Chcesz sprawdzić ile wyniesie Twoje wynagrodzenie netto? Skorzystaj z kalkulatora brutto-netto.

Poćwicz odpowiednią postawę

Nie tylko wypowiadane przez kandydata słowa są dla rekrutera ważne podczas rozmowy o pracę, ale i jego mowa ciała. W związku z tym przed spotkaniem przećwicz odpowiednią postawę. Zamknięta klatka piersiowa i garbienie się nie będzie pozytywnie odebrane przez rekrutera. Zamiast tego postaraj się wyprostować i uśmiechnąć. Spoglądaj również w oczy rekruterowi i nie unikaj jego wzroku — sam kontakt wzrokowy jest równie ważny, co prawidłowa postawa ciała.

Zrelaksuj się!

Nie ma lepszego sposobu na pozbycie się stresu niż relaks w domu. Po odpowiednim przygotowaniu się do rozmowy nie pozostaje Ci nic innego jak odpoczynek. Dzień przed spotkaniem pamiętaj o zapewnieniu sobie odpowiedniej dawki snu, tak aby być wypoczętym na rozmowę. Gorąca kąpiel może również zdziałać cuda! Możesz postawić też na ulubiony serial!

Sprawdź dostępne oferty pracy i znajdź posadę dla siebie!

Podsumowanie

Stres towarzyszy nam w codziennym życiu, również podczas przygotowywania się do rozmowy o pracę. Pamiętaj jednak o odpoczynku i relaksacji, a także o przeczytaniu przykładowych pytań, które może zadać rekruter. Wszystko to pomoże Ci to uporać się ze stresem i dobrze wypaść na spotkaniu!

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 6 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)