Dziś mamy 21 maja 2022, sobota, imieniny obchodzą:

24 stycznia 2022

Sezon grzewczy w pełni. Jak uchronić się przed czadem?

fot. archiwum

fot. archiwum

Wszelkie urządzenia dogrzewające poszczególne pomieszczenia są# najczęściej użytkowane w okresie zimowym. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że ich niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do narażenia zdrowia, a nawet życia ludzkiego lub utraty dorobku.

W trakcie sezonu grzewczego zwiększa się zagrożenie nie tylko pożarowe, ale również ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem. Jest on o tyle niebezpieczny, że jest całkowicie bezsmakowy oraz bezwonny, przez co ciężko go rozpoznać i przewidzieć związane z nim niebezpieczeństwo. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest przede wszystkim niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Do objawów zatrucia tlenkiem węgla zaliczyć trzeba m.in. bóle oraz zawroty głowy, duszność, nieregularny i przyspieszony oddech, senność, nudności oraz ogólne zmęczenie. Wszystkie te objawy powodują zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia przez osobę zaczadzoną, która pozostaje całkowicie bierna (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i jeśli nikt nie przyjdzie jej z pomocą – umiera.

Warto więc poznać zasady udzielania pomocy przy zatruciu tlenkiem węgla. Zatrutej osobie należy zapewnić natychmiastowy dopływ świeżego, czystego powietrza. Najlepiej jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę w bezpieczne miejsce na świeżym powietrzu. Należy również rozluźnić ubranie poszkodowanej osoby oraz wezwać służby ratownicze. Co istotne, jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nadal nie oddycha, trzeba niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

A jak zapobiegać zagrożeniu powstania tlenku węgla? Jest na to kilka sposobów. Można skontaktować się ze specjalistą, któremu zlecimy kontrolę stanu grzewczego mieszkania bądź zainstalować czujniki tlenku węgla, które kontrolują, czy w mieszkaniu tworzy się czad i w razie niebezpieczeństwa taka czujka alarmuje mieszkańców. Warto też regularnie wietrzyć mieszkanie, szczególnie na krótko przed snem. Pod żadnym pozorem nie można też zasłaniać kratek wentylacyjnych.

W kwestii zagrożenia, jakie niesie za sobą tlenek węgla, każdego roku organizowane są akcje informacyjne mające na celu uświadomienie mieszkańców w temacie zapobiegania występowania czadu. Niestety, ale te informacje nie trafiają do wszystkich osób. Co roku w okresie grzewczym strażacy podejmują interwencje związane z występowaniem tlenku węgla. Jak sytuacja prezentuje się w powiecie nakielskim? Informacje na ten temat przedstawił nam oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Nakle st. kpt. Bartosz Walkowiak. – Na terenie powiatu nakielskiego od 1 września 2021 r. do 11 stycznia roku bieżącego odnotowano trzy zgłoszenia z podejrzeniem występowania tlenku węgla. W dwóch przypadkach, tj. 07.10 w Mroczy oraz 15.11 w m. Modrakowo (gm. Mrocza) potwierdzono urządzeniami pomiarowymi obecność CO, co stanowiło realne zagrożenie życia dla osób przebywających w obiekcie. W dniu 22.09 do SKKP PSP w Nakle wpłynęło zgłoszenie z podejrzeniem występowania tlenku węgla w m. Ślesin (gm. Nakło), jednak w tym przypadku nie potwierdzono występowania czadu – przekazał nam st. kpt. Walkowiak.

Ponadto państwowa straż pożarna już od wielu lat rekomenduje montowanie czujników tlenku węgla w gospodarstwach domowych, co przyczynia się do zwiększenia poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Jak wynika z analiz, zamontowane czujniki w wielu przypadkach załączają się w momencie wykrycia zagrożenia, o czym PSP jest również informowana w momencie przyjęcia zgłoszenia oraz podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  dziękujemny pis za podwyżki, w dniu 24-01-2022 11:53:51 napisał:

  najlepiej w ogóle nie grzać wtedy ani czad cię nie zabije ani zawał jak zobaczysz rachunek za ogrzewanie

  odpowiedz

  • 0 (0)

  karaś, w dniu 24-01-2022 14:39:20 napisał:

  giga czad, czacha dymi :)) pozdrawiam chlopaków z nakła, same ciepluchy :)

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Mig, w dniu 24-01-2022 16:21:34 napisał:

  Czujniki tlenku węgla powinny być obowiązkowe przy ogrzewaniu węglem i gazem. Detektor kosztuje od 40 zł to nie są wygórowane koszty a może uratować życie.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)