Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 maja 2024

Rok Czesława Miłosza. Przygotowana została specjalna wystawa

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza#, Senat w dwudziestą rocznicę śmierci poety oddaje hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę.

W związku z tym wydarzeniem, w  oknach Wypożyczalni książek dla dorosłych została przygotowana wystawa przedstawiająca portret jednego z największych twórców XX wieku.

Przybliżając  biografię tego słynnego poety, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu  Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię i wrażliwość poetycką.

To wybitny prozaik, eseista, tłumacz, dyplomata i historyk literatury. Jeden z największych poetów polskich, laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie.

Współtwórca znanej awangardowej grupy literackiej „Żagary”. Wprowadził do literatury polskiej nowy gatunek literacki – traktat poetycki, wydany w 1957 roku w  Paryżu, będący połączeniem gawędy, rozprawy filozoficznej i eseju, ukazujący historię poezji polskiej.

Wszystkie wiersze pozwalają prześledzić ewolucję twórczą Miłosza. Przede wszystkim jednak dają możliwość smakowania wielości gatunków i tonacji, nastrojów i stylów. Takim bogactwem nie obdarzył literatury polskiej nikt poza Miłoszem.

Do dziś w pięknej i mądrej poezji Miłosza rozczytują się pokolenia.

Materiał: Natalia Warzybok / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)