Dziś mamy 28 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 maja 2024

Rok Czesława Miłosza. Przygotowana została specjalna wystawa

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza#, Senat w dwudziestą rocznicę śmierci poety oddaje hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę.

W związku z tym wydarzeniem, w  oknach Wypożyczalni książek dla dorosłych została przygotowana wystawa przedstawiająca portret jednego z największych twórców XX wieku.

Przybliżając  biografię tego słynnego poety, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu  Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię i wrażliwość poetycką.

To wybitny prozaik, eseista, tłumacz, dyplomata i historyk literatury. Jeden z największych poetów polskich, laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie.

Współtwórca znanej awangardowej grupy literackiej „Żagary”. Wprowadził do literatury polskiej nowy gatunek literacki – traktat poetycki, wydany w 1957 roku w  Paryżu, będący połączeniem gawędy, rozprawy filozoficznej i eseju, ukazujący historię poezji polskiej.

Wszystkie wiersze pozwalają prześledzić ewolucję twórczą Miłosza. Przede wszystkim jednak dają możliwość smakowania wielości gatunków i tonacji, nastrojów i stylów. Takim bogactwem nie obdarzył literatury polskiej nikt poza Miłoszem.

Do dziś w pięknej i mądrej poezji Miłosza rozczytują się pokolenia.

Materiał: Natalia Warzybok / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)