Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 maja 2022

Przy szkole powstanie siłownia zewnętrzna. Gmina musiała dołożyć 80 tys. zł

fot. pow.

fot. pow.

Nieudana w ubiegłym roku realizacja budowy siłowni zewnętrznej #w Występie ma dojść do skutku w tym roku. Ratusz po raz trzeci ogłosił przetarg i w końcu udało się „znaleźć” wykonawców. Trzeba było jednak dołożyć do tego aż 80 tys. zł!

W końcu gmina wybrała wykonawcę, który postawi zewnętrzną siłownię przy szkole w Występie. Inwestycja ta została podzielona na dwie części. W części pierwszej do wykonania jest instalacja fotowoltaiczna na dachu sali gimnastycznej szkoły. Natomiast w drugiej zaplanowano budowę siłowni zewnętrznej, demontaż dotychczasowego placu zabaw, położenie bezpiecznej nawierzchni oraz koszy na śmieci. Ogólnie w ubiegłym roku cała inwestycja miała kosztować niecałe 240 tys. zł. Gmina uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych w kwocie ponad 126 tys. zł, a pozostała kwota miałaby pochodzić z budżetu ze środków własnych. W ciągu kilku miesięcy koszty wzrosły wręcz lawinowo.

Pierwszy przetarg na siłownię i fotowoltaikę ogłoszono na koniec sierpnia ubiegłego roku. Wówczas na sfinansowanie pierwszej części, czyli siłowni gmina miała przeznaczone niecałe 166,5 tys. zł, a drugiej – fotowoltaiki – 36,6 tys. zł. Wpłynęły łącznie trzy oferty, a każda z nich choć niedużo, ale przekraczała te progi finansowe. Wszystko wskazuje na to, że gmina po raz kolejny nie była zorientowana w aktualnie panujących cenach. Stąd też przetarg unieważniono, a kolejny ogłoszono w październiku. Tutaj również złożono cztery oferty, które przekraczały zaplanowane finanse. Mimo tego gmina zdecydowała się dołożyć 300 zł i wybrała firmę Energytech Damian Tadych z Chobielina, której zlecono do wykonania instalację fotowoltaiczną za 36,9 tys. zł. Na siłownię odrzucono jedną ofertę, na drugą nie było pieniędzy, więc przetarg został unieważniony. Ponowny przetarg na siłownię ogłoszono w lutym br. Tym razem gmina zdecydowała się wydać więcej o kilkanaście tysięcy złotych, a dokładnie 185 tys. zł na jej budowę. Wpłynęły trzy oferty, a najtańsza na ponad 267 tys. zł. Co ciekawe, w ubiegłym roku przy pierwszym przetargu ofertę składała firma, która zaproponowała tylko nieco ponad 2 tys. zł więcej niż gmina miała do wydania, ale uznano, że to za dużo i przetarg został unieważniony. Teraz te kwoty są praktycznie dwa razy wyższe. Nie raz wspominaliśmy o „metodzie” wyboru wykonawców przez gminę, która polega na przeciąganiu przetargów, ogłaszaniu ich kilka razy, co kończy się dokładaniem kolejnych pieniędzy z budżetu, bo w ostatnim czasie ceny rosną i zmieniają się praktycznie z tygodnia na tydzień. Jak została rozwiązana sprawa budowy siłowni w Występie?

Na ostatniej sesji radni zdecydowali o dołożeniu kwoty aż 80 tys. zł z budżetu na realizację tej inwestycji. Gdyby wybrano firmę, która w sierpniu ubiegłego roku zaproponowała o 2 tys. zł więcej niż na ten cel przeznaczano albo w tamtym czasie należycie oszacowano by tę inwestycję, gmina zaoszczędziłaby 78 tys. zł! To 39 razy więcej niż trzeba by dołożyć w sierpniu ubiegłego roku! Mimo tego radni wydali zgodę na rozporządzanie gminnym budżetem i poza radną Katarzyną Borzych-Kubacką, która wstrzymała się od głosu wszyscy obecni radni przyjęli zmianę w budżecie bez uwag.

Przetarg został rozstrzygnięty i siłownię postawi firma Freekids s.c. A. Gąsiorek, Z. Andruszewski z Trzęsowic za ponad 267 tys. zł. Prace mają zostać wykonane w ciągu dwóch miesięcy od momentu podpisania umowy. Całkowity koszt tej inwestycji po zmianach w budżecie to ponad 316 tys. zł.

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  Maryla, w dniu 19-05-2022 13:06:07 napisał:

  To jest dopiero absurd. Do końca kadencji przetrwać, żeby żadne służby się nie czepiali i najważniejsze. Brak konsekwencji!!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mieszkaniec , w dniu 20-05-2022 12:23:57 napisał:

  Przy szkole ja czas inwestycji powinien być zakaz parkowania. Oraz ruch jedno kierunkowy gdyż. Dzieci chodzące do szkoły chodzą między autami. .

  odpowiedz

  • 0 (0)

  mieszkaaniec, w dniu 20-05-2022 20:03:20 napisał:

  Społeczeństwo Występu to najbardziej antysporowa i antyszkolna grupa mieszkańców.Jak można teren stadionu, boiska, niedaleko szkoły przekarczmarzyć na rzecz kościoła.To zakrywa na kpinę w XXI wieku.Radni i władze to zatwierdzili.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa magazynów
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
ZIEMNIAKI MŁODE
1,49PLN
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)