Dziś mamy 9 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

04 stycznia 2023

Przemęczenie – jak sobie z nim radzić?

fot. pow.

fot. pow.

Dzisiaj świat stoi przed nami otworem. Towarzyszą nam inteligentne sprzęty domowe, nowoczesne# smartfony oraz szybkie środki transportu. XXI wiek to zdecydowanie czas ogromnych zmian, które mają nam służyć w codziennym życiu. Niestety wielkie możliwości często łączą się z szalonym tempem życia. Praca zawodowa, obowiązki domowe, chęć zasmakowania dobrodziejstw, jakie daje nam świat, to wszystko sprawia, że jesteśmy przemęczeni. Jak sobie z tym poradzić? Zapraszamy do lektury.

Jak wypoczywać ? Zrezygnuj ze spraw nieistotnych

Dla niektórych odpoczynek to strata czasu. Po co spać, skoro można w tym czasie korzystać z dobrodziejstw życia. Jest tyle różnych aktywności, można podróżować, uczyć się nowych rzeczy, spotykać z przyjaciółmi i korzystać z różnych ciekawych form spędzania czasu wolnego od obowiązków. Jest też przecież kariera zawodowa. Dla wielu z nas sukces zawodowy jest bardzo ważny. Nie da się niestety żyć ciągle na wysokich obrotach. Prędzej czy później organizm się zbuntuje. Jeśli chcemy odpocząć, powinniśmy przyjrzeć się naszemu życiu i zobaczyć, co możemy pominąć lub przeorganizować. Dzisiaj jest dostępnych wiele usług, które ułatwiają nam codzienne życie i pozwalają uzyskać trochę wolnego czasu dla siebie. Oprócz nowoczesnych technologii takich jak pralko-suszarki, zmywarki i roboty sprzątające, są także firmy, które np. oferują zakupy spożywcze do domu. Pranie, sprzątanie czy zakupy, to czynności podstawowe, nie możemy z nich zrezygnować, ale da się je usprawnić. Bardzo ważna jest także organizacja czasu. Jeśli jesteśmy w pracy, nie rozpraszajmy się mediami społecznościowymi itp. Robiąc coś, skupmy się na tym, dzięki temu zrobimy daną rzecz szybciej i lepiej. Bardzo ważne jest także, by przed snem nie pić napojów z kofeinę ani nie objadać się. Dzięki temu organizm będzie mógł zająć się odpoczynkiem, a nie trawieniem. Przed zaśnięciem warto też nie patrzeć w monitory. Dobry, ponad 7-godzinny sen, da nam siłę do funkcjonowania. Oczywiście potrzebna jest do tego także zdrowa dieta.

Jak wzmocnić organizm?

Zdrowy sen, zbilansowana dieta, umiarkowany ruch – to niewątpliwie najlepsze co możemy zrobić dla naszego organizmu. Warto też robić regularne badania, by sprawdzić, czy nasze przemęczenie nie wynika z problemów zdrowotnych lub braku witamin. Ludzie bardzo często nadużywają kawy i napojów energetycznych, by szybko się pobudzić. Niestety nie jest to zdrowe. Bardzo dobrym naturalnym sposobem jest np. wyciąg z żeń-szenia, a także letni prysznic. Wiele firm ma w swojej ofercie różnego rodzaju suplementy, które mają na celu dodać nam energii, posiadające np. magnez i witaminy z grupy B. Jednak trzeba pamiętać, że nie należy przyjmować żadnych leków i suplementów bez badań i konsultacji z lekarzem.

Przemęczenie – dlaczego jest groźne?

Długotrwałe przemęczenie nie jest dla nas bezpieczne. Problemy z koncentracją i uwagą sprawiają, że gorzej wykonujemy swoje obowiązki, popełniamy błędy, co może w niektórych wypadkach skończyć się tragicznie. Mamy problemy z pamięcią, stajemy się drażliwi, co ma wpływ na nasze kontakty ze współpracownikami, przyjaciółmi i rodziną. Bardzo często rezygnujemy z odpoczynku, bo nie mamy na niego czasu, a paradoksalnie brak relaksu sprawia, że wiele rzeczy zajmuje nam więcej czasu, gdyż nie możemy się skupić, wydajność mózgu spada. Nie rezygnujmy z odpoczynku. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia i komfortu życia.

 

Materiał Partnera - Artyku Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)