Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

25 września 2023

Prelekcja Krzysztofa Krygiera. Podróżnik opowiadał o Izraelu

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

Prelekcja Krzysztofa Krygiera w #nakielskiej bibliotece była okazją do zapoznania się z tematyką dotyczącą Izraela i Zachodniego Brzegu Jordanu.

Podróżnik opowiadał o swojej podróży do Ziemi Świętej. Wśród miejsc, które odwiedził nie mogło zabraknąć największych miast w tym Tel-Awiwu oraz Jerozolimy – świętego miasta trzech religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Na przykładzie tego miasta, Krzysztof Krygier przybliżył uczestnikom skomplikowane relacje między Żydami a Arabami zamieszkującymi wspólnie te tereny. Polityczny konflikt między tymi nacjami doprowadził do wybudowania przez Izrael muru, oddzielającego tereny żydowskie od arabskich. Sam mur stanowi ogromne utrudnienie w życiu codziennym i jest przysłowiową „kością niezgody”.

Izrael jawi się Europejczykom jako państwo pełne kontrastów. Zmilitaryzowane – i jednocześnie próbujące normalnie żyć. Ultrakonserwatywne i ortodoksyjne (jak choćby wspomniane przez prelegenta miasto Safed), a jednocześnie liberalne i nowoczesne – przykładowo Tel-Awiw.

Unikatową rzeczą, która dotyka tylko tego miejsce jest tzw. „syndrom jerozolimski”. Zaburzenie  to wywoływane jest nagromadzeniem olbrzymiej ilości miejsc związanych z religią i historią i doprowadza część turystów do psychicznego szoku oraz utożsamiania się z biblijnymi postaciami.

Podczas prelekcji w bibliotece gościliśmy również grupę uczniów klasy IV z nakielskiego LO z wychowawcą – p. Andrzejem Kindermannem.

Materiał: Mariusz Skoczek / PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)