Dziś mamy 14 października 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

13 września 2024

Pozytywne podejście do życia. Wspomnienia mieszkanki Nakła

Irena Bury, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Irena Bury, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Anioły na śniegu i inne wspomnienia - opowiada Irena Bury#, urodzona w 1923 roku mieszkanka Nakła nad Notecią, emerytowana księgowa i optymistka, od której możemy czerpać lekcje pozytywnego podejścia do życia.

Były różne gry i zabawy. Zimą robiliśmy anioły na śniegu, śpiewaliśmy – wspomina Irena Bury. Trzeba być aktywnym i mieć zajęcie – to nadaje sensu życiu.

Irena Bury z domu Ciemny, urodziła się 29 grudnia 1923 roku w Nakle nad Notecią (powiat nakielski). Ojciec, Jan Ciemny, był poddanym cesarza Wilhelma, żołnierzem wcielonym do armii pruskiej. Walczył w powstaniu wielkopolskim, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Mama Marianna zajmowała się domem. Państwo Ciemny mieli jeszcze syna – Franciszka, brata nestorki.

Pani Irena skończyła żeńską Szkołę Powszechną nr 2 w Nakle nad Notecią. Jej ulubionymi przedmiotami szkolnymi były zajęcia plastyczne i muzyczne. Gdy wybuchła wojna miała 16 lat. Została zesłana na roboty przymusowe do rodziny osadników niemieckich, gdzie opiekowała się dziećmi. Po wojnie pracowała w podatkach Gminnej Spółdzielni, potem w PZZ Zakładach Zbożowych i w Więcborskich Zakładach Przemysłu, jako księgowa.

W 1957 roku wyszła za mąż, za Stanisława Burego, syna Tomasza i Antoniny. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci (dwóch córek i syna) czworga wnuków i czworga prawnuków. Mąż nestorki był stolarzem, był trzy lata starszy od niej. W czasie wojny zdobył zawód, potem pracował w nakielskiej stolarni, następnie w Bydgoskiej Fabryce Mebli w Nakle. W Nakle wspólnie z rodzicami nestorki wybudowali dom, gdzie rodzina mieszka do dziś.

Pani Irena jest bardzo aktywną i energiczną kobietą. Przyjemność sprawia jej szycie na maszynie, szydełkowanie, rozwiązywanie krzyżówek i sudoku. Nowoczesne technologie także nie są jej obce, jest na bieżąco z wszelkimi nowinkami, codziennie rozmawia z bliskimi przez wideo komunikatory, korzysta z tableta i smartphona. To prawdziwa optymistka, która swoim pozytywnym podejściem do życia zaraża wszystkich dookoła. Każdy dzień obowiązkowo rozpoczyna od kawy.

Irena Bury została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w styczniu tego roku.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 14 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (5)

    krajan, w dniu 13-09-2024 18:59:04 napisał:

    Emeryckim malkontentów życzę takiej pogody ducha jak ma nakielska Jubilatka,a pani Bury następne 100 lat.Redaktorzy-macie wspaniałe źródła informacji o tym,że przeżyć mażna wojnę i nie narzeka ć.

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Anna, w dniu 13-09-2024 20:33:33 napisał:

    Tak narzekanie to polska specjalność.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    iwa, w dniu 15-09-2024 11:11:41 napisał:

    Pani Ireno tylko brać przykład z tak cudownej osoby,200 lat

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Monia, w dniu 16-09-2024 15:26:53 napisał:

    Wspaniała Pani, naprawdę optymistka o wielkim sercu. Obsługiwałam Ja jako listpnosz i bardzo mile wspominam całą rodzinkę tej Jubilatki

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Wiesława R., w dniu 19-09-2024 16:18:59 napisał:

    Ciociu zawsze byłaś cudowna,ciepła osoba.Ja mam 77 lat,często wspominam nasze rodzinne spotkania ,często to właśnie tu byłaś ich inicjatorką.Przyjaznilas się z moją Mamą ,której już 26 lat nie ma z nami.Zyj Ciociu jak najdłużej bo Ty jesteś ogromną skarbnica wiedzy i nasza najdroższa ,RODZINNA. ENCYKLOPEDIA.Pozdrawiamy ze stolicy.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa magazynów
KOBIZE
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Zespół ds. Prostego Języka. Jak zrozumieć pisma urzędowe?

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Prostego Języka!

(czytaj więcej)
0

Problem nieodwołanych wizyt lekarskich. Blokują miejsca innym pacjentom

Wystartowała 3. edycja kampanii #odwołuje#nieblokuje. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem nieodwołanych wizyt, które blokują możliwości skorzystania z usług medycznych innym pacjentom.

(czytaj więcej)
0

Oryginalny wystrój dworca. Renowacja ramki z okienka kasowego

Dbając o szczegóły oryginalnego wystroju dworca kolejowego# w Kcyni, przekazaliśmy do renowacji ramkę z okienka kasy biletowej.

(czytaj więcej)
0

Cyberprzestępcy zaskakują swoją pomysłowością. Stosują nowe metody

Choć mogłoby się wydawać, że temat oszustw internetowych# jest już powszechnie znany, cyberprzestępcy nadal zaskakują swoją pomysłowością, tworząc nowe metody wyłudzania danych. W 2023 roku phishing stanowił aż 64% incydentów zgłoszonych do zespołu CERT Polska. Październik to europejski miesiąc cyberbezpieczeństwa, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, jak istotne jest zachowanie czujności w obliczu zagrożeń.

(czytaj więcej)