Dziś mamy 26 stycznia 2022, środa, imieniny obchodzą:

16 sierpnia 2021

Powiadomienia z ZUS-u mogą być łatwiejsze? Wybierz sms lub e-mail

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Coraz częściej dokumenty możemy składać# elektronicznie. Przesyłanie wniosków droga internetową to oszczędność czasu i pieniędzy. Pismo złożone w wersji cyfrowej skraca czas trwania postępowania. Do tego nie ponosi się kosztów wydruku i przesyłki dokumentów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych większość wniosków ma również dostępną w wersji online, a niektóre z nich można złożyć tylko w taki sposób.

Elektroniczne usługi dają możliwość otrzymywania odpowiedzi i powiadomień również w takiej formie. Platforma Usług Elektronicznych ZUS, na której swój profil ma już 8,4 mln użytkowników, pozwala na odbieranie korespondencji, decyzji jak i innych powiadomień dotyczących różnych zdarzeń. - Nie zawsze mamy czas by logować się na swoim koncie i sprawdzić czy złożony wniosek został już rozpatrzony. Jest na to prosty sposób. Wystarczy odpowiednio ustawić subskrypcje. Można wówczas otrzymywać powiadomienia np. o nadejściu dokumentu z ZUS, czy wystawieniu zwolnienia lekarskiego, jak również przypomnienie o terminie zarezerwowanej wizyty, sms-em lub e-mailem. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Każdy ubezpieczony może włączyć na platformie PUE ZUS subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na koncie. Wystarczy zalogować się na swoim profilu, a następnie w oknie – „Panel ogólny” wybrać zakładkę – „Ustawienia. Konfiguracja profilu”. Na samym dole wchodzimy w „Ustawienia subskrypcji”. Powiadomienie może przychodzić wtedy sms-em na telefon albo na adres e-mail – w zależności od tego, jaką opcję wybierze ubezpieczony. Warto z takiej usługi skorzystać. Możemy mieć na bieżąco informacje, o rozstrzygnięciach czy też podjętych działaniach ze strony Zakładu - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

W ostatnim czasie wiele osób dostało z ZUS wiadomość sms z jednorazowym hasłem do konta na Platformie Usług Elektronicznych. Taką informację otrzymają rodzice, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Dobry Start 300 plus” przez bankowość lub portal Emp@tia. W tej sytuacji ZUS automatycznie zakłada im konto na PUE, jeśli wcześniej go nie mieli. Za pomocą tego portalu Zakład będzie kontaktować się w sprawie złożonego wniosku. Przez platformę przekaże również informację o przyznaniu 300 plus albo poprosi o brakujące dokumenty.

Sms z jednorazowym hasłem do PUE przychodzi z numeru 2075. Dla bezpieczeństwa login do konta Zakład przesyła rodzicowi osobno e-mailem. Wiadomości przychodzą na numer telefonu i adres e-mail, które rodzic podał we wniosku o świadczenie 300 plus.

Materiał: Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Wędliny od zawsze Boczek wędzony/parzony
16,49PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)