Dziś mamy 3 października 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2022

Pół miliarda złotych dla lokalnych organizacji. Kolejne rozdanie wkrótce

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

W obecnej perspektywie finansowej dzięki instrumentowi RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność) do lokalnych organizacji# i przedsiębiorstw w naszym województwie trafiło łącznie blisko pół miliarda złotych. Wkrótce kolejne unijne rozdanie 2021-2027. Marszałek Piotr Całbecki spotkał się we wtorek (6 grudnia) z przedstawicielami LGD Nasza Krajna i LGD Bory Tucholskie w Więcborku (powiat sępoleński).

- Powierzając w ręce lokalnych społeczności środki oraz narzędzia, by z tych pieniędzy skorzystać, tworzymy budżet obywatelski w skali wojewódzkiej. W nadchodzącym okresie programowania lokalne grupy działania będą miały do dyspozycji kolejne 100 milionów euro. Jestem przekonany, że środki te pozwolą na realizację wielu zadań, odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom lokalnych społeczności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Samorządowców, przedstawicieli lokalnych społeczności, organizacji pozarządowych, ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich zaprosiliśmy na serię spotkań informacyjnych dotyczących projektów możliwych do zrealizowania w nowej unijnej perspektywie finansowej 2021-27. Za nami spotkania w Kobylnikach (powiat inowrocławski), Wiągu (powiat świecki), Skrwilnie (w powiecie rypiński), Łysomicach, Złotorii (oba w powiecie toruńskim), Więcborku (powiat sępoleński) i Paterku (w powiecie nakielskim). W pierwszym uczestniczyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Ostatnie spotkanie odbędzie się dziś (8 grudnia) w Gminnym Ośrodku Kultury w Bobrowie (powiat brodnicki). Początek o godzinie 16.30.

1 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące nadchodzącego konkursu na wybór lokalnych strategii rozwoju.

Lokalne grupy działania to 28 partnerstw (Mapa LGD), tworzonych przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy. Swoje inicjatywy aktywizujące mieszkańców realizują z udziałem środków europejskich, przekazanych im dzięki instrumentowi Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Jesteśmy jedynym polskim regionem, który zastosował instrument RLKS zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach.

W ramach RLKS Lokalne Grupy Działania dysponują środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. W finiszującej perspektywie finansowej lokalne grupy działania miały do dyspozycji blisko pół miliarda złotych. Pieniądze te są nadal wydatkowane. Na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone ostatnie nabory wniosków. Środki obecnej perspektywy w poszczególnych grupach działania zostały wymienione w załączonym pliku pdf.

Wydział Koordynacji RLKS i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 0
Pliki do pobrania
Zestawienie LGD.PDF

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Do pisiorów, w dniu 09-12-2022 18:27:25 napisał:

    Ile tej kasy będą rozdawać jak śmieci, z inflacji nigdy nie wyjdziemy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)
0

Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

(czytaj więcej)