Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2022

Pół miliarda złotych dla lokalnych organizacji. Kolejne rozdanie wkrótce

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

W obecnej perspektywie finansowej dzięki instrumentowi RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność) do lokalnych organizacji# i przedsiębiorstw w naszym województwie trafiło łącznie blisko pół miliarda złotych. Wkrótce kolejne unijne rozdanie 2021-2027. Marszałek Piotr Całbecki spotkał się we wtorek (6 grudnia) z przedstawicielami LGD Nasza Krajna i LGD Bory Tucholskie w Więcborku (powiat sępoleński).

- Powierzając w ręce lokalnych społeczności środki oraz narzędzia, by z tych pieniędzy skorzystać, tworzymy budżet obywatelski w skali wojewódzkiej. W nadchodzącym okresie programowania lokalne grupy działania będą miały do dyspozycji kolejne 100 milionów euro. Jestem przekonany, że środki te pozwolą na realizację wielu zadań, odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom lokalnych społeczności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Samorządowców, przedstawicieli lokalnych społeczności, organizacji pozarządowych, ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich zaprosiliśmy na serię spotkań informacyjnych dotyczących projektów możliwych do zrealizowania w nowej unijnej perspektywie finansowej 2021-27. Za nami spotkania w Kobylnikach (powiat inowrocławski), Wiągu (powiat świecki), Skrwilnie (w powiecie rypiński), Łysomicach, Złotorii (oba w powiecie toruńskim), Więcborku (powiat sępoleński) i Paterku (w powiecie nakielskim). W pierwszym uczestniczyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Ostatnie spotkanie odbędzie się dziś (8 grudnia) w Gminnym Ośrodku Kultury w Bobrowie (powiat brodnicki). Początek o godzinie 16.30.

1 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące nadchodzącego konkursu na wybór lokalnych strategii rozwoju.

Lokalne grupy działania to 28 partnerstw (Mapa LGD), tworzonych przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy. Swoje inicjatywy aktywizujące mieszkańców realizują z udziałem środków europejskich, przekazanych im dzięki instrumentowi Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Jesteśmy jedynym polskim regionem, który zastosował instrument RLKS zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach.

W ramach RLKS Lokalne Grupy Działania dysponują środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. W finiszującej perspektywie finansowej lokalne grupy działania miały do dyspozycji blisko pół miliarda złotych. Pieniądze te są nadal wydatkowane. Na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone ostatnie nabory wniosków. Środki obecnej perspektywy w poszczególnych grupach działania zostały wymienione w załączonym pliku pdf.

Wydział Koordynacji RLKS i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 0
Pliki do pobrania
Zestawienie LGD.PDF

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Do pisiorów, w dniu 09-12-2022 18:27:25 napisał:

    Ile tej kasy będą rozdawać jak śmieci, z inflacji nigdy nie wyjdziemy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Poduszki świąteczne
40,00PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)