Dziś mamy 7 grudnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

02 października 2022

Podniosła uroczystość. Obchody dnia pamięci ofiar zbrodni pomorskiej

fot. Szymon Ździebło

fot. Szymon Ździebło

- Patrzymy z niepokojem jak kolejna wojna burzy życia za naszą wschodnią granicą. Jako naród, # który sam doświadczył tak licznych cierpień nie możemy sobie pozwolić na bierność. Pamiętając o ofiarach naszej trudnej historii, nie bądźmy obojętni na tragedię tych, którzy w wyniku rosyjskiej agresji dziś giną w Ukrainie – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas dzisiejszej uroczystości w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939.

W miejscu, w którym złożono ziemię z miejsc kaźni, zebrali się przedstawiciele władz, środowisk kombatanckich, wojska, policji, stacjonującej w Kujawsko-Pomorskiem armii USA, Kościoła katolickiego, instytucji pielęgnujących pamięć zbiorową Polaków i organizacji harcerskich oraz mieszkańcy miasta i regionu. - To naprawdę bardzo ważne, że jesteśmy tu razem. Jak co roku stajemy przed tym symbolizującym zburzony dom pomnikiem, na którym wyryto nazwy ponad czterystu miejscowości z obszaru dawnego województwa pomorskiego. Wszystkie te miejsca na mapie dzisiejszej Polski to blizny zadanych 83 lata temu ran, które pozbawiły odrodzoną Ojczyznę tysięcy jej córek i synów, ofiar dokonanej przez niemieckiego najeźdźcę planowej eksterminacji. Ten zniszczony dom to symbol zrujnowanych żyć, rodzin pozbawionych bliskich oraz społeczeństwa, z którego wyrwano całe grupy tych, którzy po latach niewoli odbudowywali odrodzony kraj. Ludzi uznanych za zagrożenie dla nazistowskiego totalitaryzmu, przeznaczonych do wyeliminowania za to, że byli zaangażowani w budowanie dobrego miejsca do życia dla kolejnych pokoleń Polaków. (…) Dziś patrzymy z niepokojem jak kolejna wojna burzy życia za naszą wschodnią granicą. Jako naród, który sam doświadczył tak licznych cierpień, nie możemy sobie pozwolić na bierność, która jest pierwszym krokiem do zapomnienia. Pamiętając o wszystkich ofiarach naszej trudnej historii nie bądźmy obojętni na tragedię tych, którzy w wyniku rosyjskiej agresji dziś giną w Ukrainie – mówił w poruszającym wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.
Do zgromadzonych przemówił również wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski. Wśród obecnych byli także m.in. prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński i dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosław Golon.

Oprawą podniosłej uroczystości były muzyka i poezja. Usłyszeliśmy Paderewski Kwartet Bydgoszcz, wokalistkę Judytę Wendę i pianistę Piotra Dąbrowskiego, zabrzmiały m.in. utwory Tomaso Albinoniego oraz współczesnych kompozytorów z naszej części Europy – Estończyka Arvo Pärta i Ukraińca Myroslava Skoryka – oraz wiersz „Pan Cogito o potrzebie ścisłości” Zbigniewa Herberta. Ceremonię poprowadził dyrektor Filharmonii Pomorskiej Maciej Puto.

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. W sposób zaplanowany i systematyczny Niemcy mordowali także chorych psychicznie i osoby niepełnosprawne intelektualnie. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

Toruński Park Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 powstał z inicjatywy samorządu województwa w 2018 roku. Prosta bryła stanowiącego jego centralny punkt pomnika odwołuje się do wyobrażenia zburzonego przez pociski domu – wyrwa w białym kamieniu odsłania płytę z wyrytymi nazwami blisko 400 miejscowości, w których Niemcy dokonywali egzekucji. U stóp pomnika złożono ziemię z miejsc kaźni. Wojewódzki dzień pamięci ofiar zbrodni pomorskiej obchodzimy 2 października, w dniu urodzin doktora Józefa Bednarza, polskiego psychiatry, w 1939 roku dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć z pacjentami tej lecznicy.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (11)

  Raz sierpem, raz młotem w pisowska hołotę, w dniu 02-10-2022 21:03:05 napisał:

  Mi wystarczy wojna nakręcana przez fanatyków PiS przeciw Polakom! Że mam poglądy jakie mam jestem dla nich komunistycznym moskiewskim trolem.... Ale jak historia się powtarza, gebels też wymyślił wrogów narodu

  odpowiedz

  • -1 (5)

  Tłuste koty PiS, w dniu 02-10-2022 21:20:47 napisał:

  Dokładnie wojna smoleńska trwa tyle lat, a ten się przejmuje ukraińcami. Mamy dosyć swoich problemów zwykli ludzie klepią biedę, a to dopiero początek. Ale pisowcy w nakle ustawieni średnio 100 tys złotych dochodu z naszych podatków. BRAWO

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Ja, w dniu 03-10-2022 07:47:16 napisał:

  Pamiętajmy też kto dokonywał mordu na polskich rodzinach i to okrutnego mordu tego nie zapomnimy

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Zabugowiec, w dniu 03-10-2022 12:06:02 napisał:

  O mordach Ukraińców na Wołyniu nie wolno głośno mówić.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)