Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 października 2021

Po francusku szukali różnic i podobieństw. Odbyli kurs językowy

fot. uczestnicy wyjazdu

fot. uczestnicy wyjazdu

Przez ostatnie dni czerpani pełnymi garściami, zdobywając# nową wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Mowa o kolejnej grupie nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nakle nad Notecią, którzy w październiku 2021 r. gościli we Francji w ramach realizacji projektu unijnego.

Po zrealizowanych kursach w Polsce, przyszedł czas na Francję. Grupa 5 nauczycieli: Anita Piechowiak i Edyta Strzyżewska – polonistki, Monika Nowak i Michał Nowak – matematycy oraz Agnieszka Dolacińska – nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego wzięli udział w kursie języka francuskiego, który poprowadził Francuz, jednocześnie opiekun grupy – Alain Henry. Ponadto nauczyciele mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę informatyczną, zdobywając nowe umiejętności podczas kursu informatycznego.
Pedagodzy mieli okazję poznać francuski system edukacji, goszcząc w College F.M. Luzel w Plouaret, w którym uczy się 241 uczniów i pracuje 30 nauczycieli. Udali się też z wizytą do prywatnego katolickiego zespołu szkół La Croix Rouge w Brest, w którym dla porównania wiedzę zdobywa 4000 uczniów, a pracuje ponad 300 nauczycieli. Uczestnicy projektu obserwowali zajęcia języka angielskiego, matematyki, wychowania fizycznego i zintegrowane w klasie I. Wizyta w tych dwóch placówkach zaowocowała nowym doświadczeniem i zdobytą wiedzą. Cenne było spotkanie z kierownictwem zespołu szkół w Brest, podczas którego omówiono podobieństwa i różnice w systemach edukacyjnych, funkcjonujących w Polsce i we Francji. Poznanie zaplecza technicznego szkoły to kolejny punkt wizyty. W zespole funkcjonuje kilka warsztatów, m.in.: samochodowy, elektroniczny, logistyczny, pracownia projektowania i szycia odzieży oraz sale komputerowe.

Nauka języków przeplatała się z odkrywaniem kultury bretońskiej, poznawaniem zwyczajów, architektury, zabytków, przyrody oraz tej smacznej strony każdej kultury – kuchni.

Przypomnijmy, iż projekt, dzięki któremu nauczyciele udali się do Francji, realizowany jest w ramach programu ERASMUS+ akcji KA1 „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w obszarze edukacji szkolnej i ma na celu poprawę jakości pracy placówki oświatowej osiąganą przez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych, takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe.

Materiał: Marta Podemska - koordynator ds. promocji projektu

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)