Dziś mamy 26 stycznia 2022, środa, imieniny obchodzą:

25 listopada 2021

Pluszowy miś największym przyjacielem dziecka. Ulubione święto najmłodszych

fot. pow.

fot. pow.

Pluszowy miś mimo upływającego czasu i nowoczesnych zabawek jest# największym przyjacielem dziecka.

25 listopada obchodzimy jego święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Urodziny, ten sympatyczny pluszak, oficjalnie zaczął obchodzić w 2002 roku, czyli dokładnie w 100. rocznicę swoich urodzin. A jak powstał? Otóż pewien amerykański producent zabawek przeczytał artykuł prasowy opisujący polowanie z udziałem ówczesnego prezydenta USA Teodora Roosvelta, na którym został raniony mały niedźwiadek. Prezydent nakazał wówczas uwolnić niedźwiadka, a całe zdarzenie zostało opisane w gazetach i stało się inspiracją do stworzenia pluszowego misia.

Pluszowe niedźwiadki są wyjątkowe. To ukochana zabawka każdego dziecka. Misie są symbolem tego, co dobre, ciepłe, delikatne. Są najlepszym przyjacielem, który zna dziecięce radości, smutki i tajemnice.

Misie, po to są misiami, żeby było kogo tulić. Mają duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. Mają miękkie łapy, za które je trzymamy, kiedy tylko chcemy. Są także bohaterami niezliczonych ilości bajek, książek i filmów dla najmłodszych. Mali czytelnicy identyfikują się z jego sympatyczną, dobroduszną postacią i ciekawymi perypetiami.

Najbardziej znanym misiem na świecie jest oczywiście Kubuś Puchatek. Każdy z nas zna zapewne Misia Uszatka czy Paddingtona. Z kart książek macha do nas Miś Tuliś, Niedźwiedź - przyjaciel Maszy czy też słynny Baloo.

Niech Światowy Dzień Pluszowego Misia będzie okazją do rozpoczęcia wspaniałej przygody z misiowymi bohaterami książek, które czekają na półkach bibliotek. Zachęcamy wszystkie dzieci, by wraz ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi poznały Misia Bysia, Braci Koala, Barnabę oraz mnóstwo puszystych historyjek.

Materiał: Jolanta Dąbrowska - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)