Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 lipca 2023

Planujesz zakup mieszkania? Na to musisz uważać!

fot. powierzone

fot. powierzone

Zakup mieszkania to decyzja na całe życie. Zanim dokonasz wyboru, dokładnie zastanów się, czy# nieruchomość oraz jej lokalizacja Ci odpowiadają. Jeśli tak rzeczywiście jest, to możesz już zacząć planować zakup mieszkania. Wyjaśniamy, na co musisz uważać!

Forma własności mieszkania

Mieszkania w Polsce mają różne formy własności. Najprostszą i najczęściej spotykaną z nich jest własność, która zapewnia właścicielowi pełną swobodę dysponowania nieruchomością. Można ją wynajmować, sprzedawać i udostępniać osobom trzecim bez konieczności informowania spółdzielni czy uzyskiwania od niej zgody. To najkorzystniejsza forma własności, ale mieszkania właścicielskie z reguły wyróżniają się najwyższymi cenami.
Drugą z form własności mieszkania jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W praktyce oznacza to, że spółdzielnia jest formalnym właścicielem nieruchomości, ale osoba, która posiada prawo do lokalu, może nim zarządzać i dysponować. Takie mieszkanie nie musi mieć księgi wieczystej, a niektóre spółdzielnie ograniczają możliwość dysponowania nieruchomością w niektórych aspektach (np. wymagają zgody na jej wynajem). Lokale ze spółdzielczym prawem własnościowym są z reguły nieco tańsze, znacznie trudniej jest też uzyskać na nie kredyt hipoteczny.

Księgi wieczyste oraz wady prawne

Niektóre mieszkania posiadają istotne wady prawne, które mogą utrudnić, a wręcz uniemożliwić dysponowanie lokalem lub przeprowadzanie remontów. Przed zakupem należy koniecznie sprawdzić księgi wieczyste i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Inne informacje na ten temat można znaleźć, korzystając na przykład ze strony: https://www.rdc.pl/aktualnosci/sponsorowane/kupujesz-wymieniasz-lub-wynajmujesz-nieruchomosc-oto-co-musisz-wiedziec_IdCthyD4vnW1JFd3WDui
Najczęściej spotykanymi problemami są nieuregulowane grunty pod blokiem mieszkalnym oraz roszczenia dawnych właścicieli ziemi, na której stoi nieruchomość. Takich mieszkań najczęściej nie da się kupować lub sprzedawać. Uregulowanie problemów prawnych jest możliwe w wielu przypadkach, choć za taką usługę trzeba zapłacić specjalizującym się w tym prawnikom.

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Zgodnie z nowym prawem, od kwietnia 2023 roku wszystkie mieszkania powinny posiadać aktualne świadectwo charakterystyki energetycznej. O takiej zmianie można dowiedzieć się więcej przykładowo na stronie: https://aleo.com/pl/blog/swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-2023-wazne-zmiany/To dokument, który określa szacunkowe zapotrzebowanie budynku lub mieszkania na energię elektryczną. W ten sposób przyszły nabywca lub wynajmujący może określić prognozowaną wysokość rachunku za prąd.
Wystawienie świadectwa charakterystyki energetycznej kosztuje ok. 1000–1800 zł. Dokument jest ważny przez dziesięć lat, chyba że w tym okresie zmieni się realny stan charakterystyki energetycznej budynku (np. poprzez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych) – trzeba wówczas załatwić nowe świadectwo. Brak dokumentu wiąże się z karą w wysokości co najmniej 5000 zł. Świadectwo charakterystyki energetycznej to jeden z wielu dokumentów, jakie warto sprawdzić przed zakupem mieszkania. To najlepszy sposób na oszacowanie kosztów eksploatacji nieruchomości.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)