Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 września 2023

Pierwszy kurs obserwatorów ognia. Międzynarodowa współpraca

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach od 11 do 22 września br. Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej prowadziło kurs obserwatorów ognia dla żołnierzy krajów nadbałtyckich. W 11-dniowym szkoleniu udział wzięło kilkunastu żołnierzy z Litwy, Łotwy i Estonii. Jest to pierwszy kurs realizowany przez instruktorów CSWOT dla żołnierzy krajów nadbałtyckich, który pozwoli na znaczące zwiększenie współpracy międzynarodowej.

„Współpraca międzynarodowa jest nieodłącznym elementem działalności naszego Centrum. To właśnie dzięki takim kursom mamy możliwość wzbogacić wiedzę naszych sojuszników jednocześnie podnosząc nasze bezpieczeństwo. Nie możemy zapominać o doświadczeniach i wiedzy, które w czasie takich szkoleń zdobywają także nasi żołnierze.” - powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej,

Kurs obserwatorów ognia przygotowany na potrzeby żołnierzy krajów nadbałtyckich jest kolejnym elementem współpracy międzynarodowej realizowanej przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Kluczowym elementem dotychczasowego partnerstwa z wojskami sojuszniczymi była podpisana pod koniec lipca br. umowa o współpracy z 129 Regional Training Institute ze Springfield Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Zakłada ona dalszy rozwój dotychczas realizowanych szkoleń operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, snajperów oraz ratowników pola walki, a także utworzenie nowych kursów kierowanych dla obserwatorów ognia, logistyków, specjalistów OPBMR oraz szkoleń z zakresu procesu dowodzenia.

„Jestem pod wrażeniem doświadczenia jakie mogę zdobyć podczas tego szkolenia. Mamy nie tylko możliwość nabrania nowych umiejętności, ale to także okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń. Szczególnie ciekawym elementem szkolenia był dla mnie dzień podczas którego sprawdzaliśmy nasze umiejętności w terenie. Po powrocie do mojej ojczyzny będą mógł nabytą tu wiedzę przekazywać następnym żołnierzom.” - podsumował uczestnik kursu z Litwy.

W czasie realizowanego kursu obserwatorów ognia, żołnierze krajów nadbałtyckich uczyli się prawidłowo realizować procedurę „Call For Fire”, (procedura wezwania ognia artyleryjskiego planowanego lub z pola walki), a także przechodzili szkolenie z zakresu topografii,  nawiązywania łączności, obserwacji, rozpoznania wojsk armii obcych oraz posługiwania się systemami wspomagającymi zarządzanie polem walki. Kulminacyjnymi momentami szkolenia była możliwość praktycznego sprawdzenia zdobytych umiejętności przy współpracy z wojskami operacyjnymi (w tym z Taktycznym Zespołem Kontroli Obszaru Powietrznego z Inowrocławia) w zakresie naprowadzania lotnictwa jak i ognia moździerzy.

„Szkolenie przygotowane zostało wzorowo i profesjonalnie oraz dało mi możliwość zdobycia ogromnego doświadczenia. Instruktorzy prowadzący kurs posiadają olbrzymi zasób wiedzy, którą dzielą się w sposób przystępny, a grupa pomimo różnic językowych doskonale się zintegrowała. ” - podsumował uczestnik kursu z Estonii.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. Trzaska w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Materiał: ppor. Krzysztof Wójcik / Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu

Oceń artykuł: 14 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto górnicze. #Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)