Dziś mamy 8 grudnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

30 sierpnia 2022

Pierwsze czternastki w portfelach emerytów i rencistów. W regionie na konta przelano już 95,8 mln zł

fot. pow.

fot. pow.

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali już dodatkowy „zastrzyk” gotówki# w postaci czternastej emerytury. W regionie czternastkę z ZUS otrzymało 78,3 tys. osób o łącznej wartości 95,8 mln zł. Kolejni uprawnieni otrzymają świadczenie we wrześniu razem z bieżącą emeryturą lub rentą.

Ruszyła już wypłata kolejnego w 2022 roku dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Do 25 sierpnia tzw. czternastą emeryturę otrzymało już 1,6 mln osób na ok. 2 mld zł. Kolejni uprawnieni otrzymają świadczenie: 1, 5, 6, 10, 15 lub 20 września - razem z bieżącą emeryturą lub rentą.

W województwie kujawsko-pomorskim czternastkę otrzymało do tej pory 78,3 tys. osób o łącznej wartości 95,8 mln zł. 1 września ZUS wypłaci kolejną transzę czternastek. W regionie w ten dzień otrzyma ją ponad 60 tys. osób na łączną kwotę ok. 74,5 mln zł.

Żeby otrzymać dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, nie trzeba składać żadnych wniosków ani pism. ZUS przyznaje świadczenie z urzędu.

Prawo do czternastki mają osoby, które na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł, jednak na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe np. emerytura, renta nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Świadczenie nie będzie jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł. To oznacza, że na czternastkę mogą liczyć osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 4188,44 zł brutto. Czternastki nie otrzymają również osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS. Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Materiał: Krystyna Michałek /regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 0 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 12 (14)

  państwo z kaczego puchu, w dniu 30-08-2022 12:22:53 napisał:

  Judaszowe srebrniki, tfu...

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Zenek, w dniu 31-08-2022 06:51:51 napisał:

  Zabrali nam jabłko a oddają ogryzek.

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Hehe, w dniu 31-08-2022 07:19:16 napisał:

  No to teraz drodzy emeryci ile kupicie ton węgla za 14 emeryturę? Dociera w końcu?

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Ja, w dniu 31-08-2022 07:35:20 napisał:

  My po 1000 a inni po 10000 na każdego członka rodziny

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Kolo, w dniu 31-08-2022 11:23:41 napisał:

  By z jednej strony dać, z drugiej trzeba zabrać... Drodzy wyborcy PiS, to, że masz 13-stkę, 14-stkę to łup codziennego życia, na każdym kroku Was okradają, zawyżone ceny paliw, węgla, energii etc... To polityka Kłamczuszka Mateuszka i konsekwencje zgód wyrażonych w PE przekładają się na wzrost cen powyższych towarów. Wszystko zganiają na konflikt zbrojny na Ukrainie... prawda jest zupełnie inna... węgla brakuje? Hmm... bo eksportują nasz rodzimy towar, którego brakuje w kraju...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -8 (10)

  tylko pis, w dniu 31-08-2022 11:28:14 napisał:

  Tylko PIS, j,bać PO kradli i się nie dzielili

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Henryk, w dniu 01-09-2022 13:06:00 napisał:

  Tylko PO, j,bać PIS kradną i się nie dzielą

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)