Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

07 stycznia 2022

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

Bezpieczeństwo na drodze powinno być zawsze priorytetem – nowe przepisy mają pomóc w jego zapewnieniu. Kierowcy – jeźdźcie bezpiecznie! Korzystajcie też z rozwiązań e-administracji (ale nie w trakcie jazdy!), które mogą ułatwić Wam życie.

Nowe zasady

W 2020 roku doszło do prawie 23 tysięcy wypadków, w których zginęło 2212 osób, a 26 199 zostało rannych. To mniej niż rok wcześniej, nadal jednak zbyt dużo.

Jakie zmiany obowiązują od początku 2022 roku?

W nowym taryfikatorze mandatów i punktów karnych znalazło się 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać 15 punktów karnych. Dodatkowo – od 1 września 2022 roku zostanie wydłużony czas, przez który punkty będą obecne na naszym koncie. Dotychczas – redukowały się po roku od ich zdobycia. Po zmianach – nastąpi to po dwóch latach od opłacenia mandatu za dane wykroczenie.

Zastanawiacie się, ile punktów karnych macie aktualnie na koncie? Możecie to sprawdzić w dowolnym momencie – online. Co więcej, na dwa sposoby. Czasy, w których trzeba było w tym celu udać się na komisariat to już przeszłość.

Na GOV.pl

Jednym ze sposobów na to, aby sprawdzić liczbę swoich punktów karnych jest skorzystanie z dedykowanej e-usługi. Jak to zrobić?

Krok 1. Wejdź na GOV.pl – to adres, który warto znać.
Krok 2. Wybierz sekcję: „Kierowcy i pojazdy”, a następnie e-usługę: „Sprawdź swoje punkty karne”.
Krok 3. Zaloguj się profilem zaufanym (PZ). Jeśli jeszcze go nie masz – sprawdź, jak założyć PZ.

Po zalogowaniu system przekieruje Cię na stronę, na której wyświetli się informacja o liczbie Twoich punktów karnych. Jeśli chcesz, możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować.

WAŻNE! Taki wydruk ma wyłącznie charakter informacyjny, nie jest dokumentem urzędowym. To znaczy, że sąd lub urząd może go nie uznać. Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o stanie swoich punktów karnych, dostaniesz je w komisariacie policji.

Kierowcy (i nie tylko!), zaglądajcie na GOV.pl. Spraw, które możecie załatwić o każdej porze i z dowolnego miejsca, jest tam znacznie więcej.

W aplikacji

Inna propozycja dla tych, którzy chcą sprawdzić, ile punktów karnych zdobyli, to nasz bezpłatna aplikacja mObywatel, czyli – cyfrowy portfel, w którym znajdziecie odwzorowanie swoich najważniejszych dokumentów i wiele więcej.

– mObywatel to aplikacja, którą w swoim telefonie powinien mieć każdy kierowca – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Znajdziemy tam nie tylko licznik punktów karnych, ale także mPrawo Jazdy i mPojazd – dodaje.

Zastanawiacie się jak to możliwe? Aplikacja mObywatel korzysta z danych, zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców (część Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Aby się do niej zalogować, niezbędny jest profil zaufany – to gwarancja bezpieczeństwa. PZ potwierdza, że Ty to Ty, dlatego – nikt nieuprawniony nie zdobędzie dostępu do Twoich dokumentów przechowywanych w aplikacji.

mObywatel to jednak znacznie więcej funkcjonalności. Jakich?

• mObywatel (wcześniej mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego,
• eRecepty,
• Unijny Certyfikat COVID,
• … i wiele więcej!

Dlatego – jeśli jeszcze nie korzystasz z mObywatela, pobierz go już dziś. Na urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj, na urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.
Kierowcy – wjedźcie bezpiecznie w nowy rok.

Szerokiej drogi!

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 10 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 8 (10)

    niki, w dniu 07-01-2022 10:46:50 napisał:

    Od lat staram się jeździć zgodnie z przepisami i nie boję się nowych mandatów. Niech boją się ci co nagminnie łamią przepisy a jest ich bardzo dużo i cieszę się, że będą musieli ponosić większą odpowiedzialność!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (5)

    Kierująca , w dniu 07-01-2022 15:48:43 napisał:

    niki, możesz jeździć zgodnie z przepisami, ostrożnie a i tak się gdzieś zagapisz i przekroczysz prędkość, albo stukniesz kogoś na parkingu. Takie rzeczy się zdarzają nawet najlepszym, dawniej za taką stłuczkę byś zapłaciła od 200 do 500 zł, teraz 1500. Różnica jest ogromna.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Bmw na ratki, w dniu 07-01-2022 21:16:47 napisał:

    A czy za driftowanie też podnieśli? Bo my tylno napędowy z Nakła lubimy ten szpan na dawnym parkingu tescko

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)