Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 maja 2022

Noc Muzeów w regionie. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających

fot. Mikołaj Kuras

fot. Mikołaj Kuras

Noc Muzeów 2022 zbliża się wielkim krokami. To niepowtarzalna okazja#, by zwiedzić muzea całkowicie za darmo lub za niewielką opłatą. Marszałkowskie jednostki kultury - bydgoska Opera Nova, Galeria Sztuki Wozownia, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Pałac w Ostromecku - po raz kolejny włączają się w europejską akcję i nocą 14 maja otworzą się dla zwiedzającyc

W tegorocznej edycji udział bierze Opera Nova w Bydgoszczy, która z tej okazji 14 maja zaprasza na spektakl „Straszny Dwór”. Bilety w specjalnej cenie można zakupić w kasie. Poza spektaklem opera zachęca do odbioru bezpłatnych, numerowanych "wejściówek" uprawniających do przejścia w zorganizowanej grupie trasą na co dzień niedostępną dla widzów. Więcej informacji na stronie opery.

Galeria Sztuki Wozownia oferuje bezpłatne zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem po Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego oraz do udziału w warsztatach rodzinnych „Światłokopie”, które poprowadzi kolektyw Good Night. W programie także prezentacja „300 tys. km/s”- dotycząca zagadnień z pogranicza sztuki i astronomii oraz doświadczeń fotografowania zjawisk świetlnych na niebie w różnych rejonach świata. Ponadto galeria zaprasza na książko- i plakatobranie. Więcej szczegółów na stronie.

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zachęca do wzięcia udziału w wernisażu wystawy „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”. Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata. Uzupełnieniem są unikatowe obiekty: preparaty (ponad 100-letnie skóry z tatuażami), obrazy, japońskie drzeworyty, filmy, artefakty związane z techniką tatuowania (np. narzędzia do wykonywania tatuaży etnicznych, wzorniki, więzienne „dziergałki”). Muzeum zaprasza również do zwiedzania wystawy stałej „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Szczegóły na stronie.

W Muzeum Etnograficznym we Włocławku odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pt. „Świat Duchowej Wyobraźni. Dewocyjne obrazy pochodzenia fabrycznego w zbiorach etnograficznych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”. Ekspozycja prezentuje najpiękniejsze obrazy z kolekcji, których istotną wartością jest fakt, że funkcjonowały w pobożności prywatnej mieszkańców Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Szczegóły na stronie.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy organizuje „Lekcje z tradycją” - bezpłatne oprowadzanie po Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej oraz zaprasza na koncert z cyklu „Czy ten koncert to nie u Was”? Wieczorem można wziąć udział w plastycznej zabawie na podwórku KPCK, rysowaniu kredą i piaskiem. Informacje na stronie.

Na „Noc Muzeów z dreszczykiem” zaprasza Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku. Specjalne, nocne zwiedzanie pałaców w Ostromecku to doskonała okazja do obejrzenia zmieniających się systematycznie wnętrz Pałacu Nowego i Starego. Informacje na stronie.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zachęca do zwiedzania Biblioteki Bernardynów w towarzystwie tajemniczych mnichów oraz magazynu oraz introligatorni. Odbędzie się także Koncert na Strychu. Zagra poznańsko-bydgoskie trio Ala Kryształ. Przewidziano również atrakcje dla dzieci, które - aby uwolnić książki - podejmą się misji rozwiązania łamigłówek i zagadek. Więcej na stronie biblioteki.

Muzealnicy naszego regionu organizują liczne wydarzenia, konferencje i warsztaty edukacyjne, promujące dziedzictwo Kujaw i Pomorza. Samorząd województwa przyznaje najlepszym w tej sferze własne wyróżnienia, Medale Hereditas Saeculorum. W konkursie Musejon Kujawsko-Pomorskie Wydarzenie Roku po raz trzeci wyróżnimy najlepsze przedsięwzięcia muzealne.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    J23, w dniu 12-05-2022 18:42:48 napisał:

    Czy w Szubinie muzeum będzie otwarte ?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Budowa hal
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)