Dziś mamy 24 stycznia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

05 listopada 2021

Nie masz planów na weekend? Zobacz, jakie atrakcje zaplanowano w regionie

fot. Opera Nova w Bydgoszczy

fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Koncert z okazji urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w# Filharmonii Pomorskiej, balet na motywach baśni braci Grimm w Operze Nova, zajęcia z ceramiki i warsztaty umuzykalniające dla najmłodszych. Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez marszałkowskie instytucje kultury. W ofercie na najbliższy weekend także spektakle i spotkania poświęcone lokalnym twórcom.

Piątkowy (5 listopada) koncert z okazji urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w Filharmonii Pomorskiej otworzy uwertura do opery ,,Śpiewacy norymberscy”, a wybitny pianista Dimitry Shishkin wykona ,,Fantazję polską”, która powstała w czasie największej kariery Paderewskiego. Jest to najpopularniejszy utwór w polskiej literaturze pianistycznej. Na zakończenie zabrzmi II Symfonia Sibeliusa. Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety wciąż są dostępne.

Balet ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” powstał na motywach słynnej baśni braci Grimm. Wystawiany na scenach operowych i muzycznych w całej Europie, 6, 7 i 9 listopada zaprezentowany zostanie na deskach bydgoskiej Opery Nova. W choreografii Henryka Kowińskiego główne role zatańczą Abigail Cockrell/Mizuki Hihashimo jako Śnieżka, Paweł Nowicki/Tomasz Siedlecki jako Książę oraz Królowa: Angelika Wojciechowska/Olga Karpowicz. Podczas najbliższych spektakli prowadzona będzie zbiórka karmy dla zwierząt. Szczegóły i bilety dostępne na stronie Opery Nova.

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu przez cały weekend zaprasza na musical ,,Friends – the musical parody”. Bilety są jeszcze dostępne.

4 listopada o godzinie 17 zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Coroczne zaduszki plastyczne poświęcone są pamięci lokalnych twórców. W tym roku w programie spotkania wspomnienie artystów plastyków z Włocławka, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, którzy odeszli w ostatnich 30 latach oraz wspomnienie Jadwigi Sypniewskiej. Wstęp wolny.

Zofia z Odrowąż Pieniążków-Skąpska spisywała swoje wspomnienia, odręcznie stworzyła 21 zeszytów, które jej wnuk Rafał Skąpski opracował i opublikował w formie dwóch tomów ,,Dziwne jest serce kobiece”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie poświęcone drugiemu tomowi ,,Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” dziś (4 listopada) o godzinie 18. Wstęp wolny.

Gawędy, tradycyjne stroje i śpiewy już w najbliższą niedzielę (7 listopada) od godziny 10 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Wojewódzkie spotkanie teatrów obrzędu ludowego oraz gawędziarzy i śpiewaków ludowych przyciągną twórców z całego regionu. Na wydarzenie zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Bydgoskie KPCK przygotowało także coś dla tych, którzy chcą poznać tajniki ceramiki artystycznej. Uczestnicy kursu poznają różne techniki lepienia kubków, wazonów, misek oraz ich zdobienia. Pierwsze spotkanie 6-7 listopada, obowiązują zapisy.

Najbliższe dni będą wypełnione również aktywnościami dla najmłodszych. W piątek (5 listopada) KPCK organizuje warsztaty umuzykalniające ,,Hej Maluszku, nadstaw uszka!” dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zajęcia muzyczne odbędą się także w toruńskim Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury. ,,Hulanki i swawole” to comiesięczne spotkania pobudzające śmiałość i kreatywność poprzez zabawę z muzyką dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Dla starszych pociech (7-11 lat) organizowane są warsztaty ,,Łapacze dźwięków”. Spontaniczna orkiestra dziecięca zagra w sobotę. Na oba warsztaty obowiązują zapisy, które są otwarte jeszcze dziś.

Liderzy zespołów, instruktorzy i edukatorzy, nauczyciele i wszystkie pozostałe osoby, które chciałyby efektywniej tworzyć zespoły w swojej pracy mogą wziąć udział w spotkaniu prowadzonym przez Agnieszkę Zakrzewską. Uczestnicy poznają nowe metody pracy twórczej i poszerzą swoje kompetencje. Zajęcia obejmują 16 godzin dydaktycznych, w sobotę i niedzielę (6-7 listopada). Zapisy zamykają się dzisiaj, można ich dokonać na stronie WOAK w Toruniu.

Filharmonia Pomorska im. Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu to instytucje kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)