Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 grudnia 2021

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

fot. WSS-E w Bydgoszczy

fot. WSS-E w Bydgoszczy

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

U osób z autyzmem obok specyficznych cech diagnostycznych występuje często szereg innych objawów czy schorzeń takich jak epilepsja, depresja, fobie, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, a także trudne zachowania, zaburzenia snu i odżywiania, napady złości i (auto)agresji.

Szacuje się, że na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Poziom funkcjonowania intelektualnego osób z autyzmem jest bardzo zróżnicowany. Podczas, gdy niektóre osoby z autyzmem mogą żyć samodzielnie, inne są poważnie niepełnosprawne i wymagają opieki i wsparcia przez całe życie. Szeroki zakres interwencji, od wczesnego dzieciństwa i przez całe życie, może zoptymalizować rozwój, stan zdrowia, samopoczucie i jakość życia osób z autyzmem. Szybki dostęp do wczesnych interwencji psychospołecznych może poprawić zdolność osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu do skutecznej komunikacji i interakcji społecznych. Ważne, aby po zdiagnozowaniu autyzmu, osobie chorej oraz opiekunom zostały zaoferowane odpowiednie informacje, usługi, skierowania i praktyczne wsparcie, zgodnie z ich indywidualnymi i ewoluującymi potrzebami i preferencjami.

Osoby z autyzmem są często napiętnowane i dyskryminowane, bardziej narażone na przemoc, obrażenia czy nadużycia, niesprawiedliwe pozbawianie opieki zdrowotnej, edukacji, możliwości angażowania się i uczestniczenia w ich społecznościach. Postawy społeczne i poziom wsparcia udzielanego przez władze lokalne i krajowe są ważnymi czynnikami determinującymi jakość życia osób z autyzmem i ich rodzin. Potrzeby zdrowotne osób z autyzmem są złożone i wymagają szeregu zintegrowanych usług, które obejmują promocję zdrowia, opiekę i rehabilitację. Ważna jest współpraca między sektorem zdrowia a innymi sektorami, zwłaszcza edukacją, rynkiem pracy i opieką społeczną.

Opracowano na podstawie:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/autism-spectrum-disorders
https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/icd10/pdf/ICD10TomI.pdf

Materiał: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zadaj pytanie
20PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)