Dziś mamy 8 grudnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

02 września 2022

Mickiewicz, Słowacki i inni. Świętujemy Rok Romantyzmu Polskiego

fot. powierzone

fot. powierzone

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Uzasadnieniem tej decyzji było # zachowanie pamięci o „najważniejszych znakach określających narodową tożsamość i przypomnienie o duchowym depozycie, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele.


Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza będące zbiorem poezji, który wyznaczył początek romantyzmowi w Polsce. Wówczas ujrzały światło dzienne utwory, bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie ostatnie 200 lat polskiej kultury.

Narodziła się epoka genialnych artystów, działaczy politycznych i myślicieli, którzy podczas narodowej niewoli stworzyli „kraj duchowej wolności”. Wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej.

Genialne dokonania tej epoki, których autorami z zakresu literatury byli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński czy Cyprian Norwid były nie tylko dokonaniami polskimi, ale równocześnie światowymi.

Podobnie możemy mówić o muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki oraz malarstwie Piotra Michałowskiego czy też Jana Matejki. Ci właśnie artyści ukazali w swych dziełach polskie wartości. Utrwalili w nich najważniejsze cechy pozwalające przetrwać najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu polskiego. Sprawili, że na nowo zdefiniowano tak ważne dla Polaków wartości jak honor, patriotyzm, waleczność, przywiązanie do tradycji, otwartość na inne kultury, gotowość do ofiar i przywiązanie do wolności.

Tom poezji „Ballady i romanse”, który zapoczątkował nowy szeroki nurt kulturalny jest kolejną lekturą ogólnopolskiej edycji „Narodowego Czytania.”

materiał: Katarzyna Hass

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)