"Matematyczna (in)fuzja". Konferencja metodyczna dla nauczycieli

fot. powierzone
Matematyka to fundament edukacji i podstawa # rozwoju logicznego myślenia, dlatego ciągłe doskonalenie metod nauczania w polskich szkołach jest niezwykle istotne. Zainspirowany tą myślą i nowoczesnym podejściem do nauczania zespół matematyków nakielskiego „Krzywoustego” organizował 25 marca 2025r. konferencję metodyczną „Matematyczna (in)fuzja”.
Edukacyjne spotkanie, którego Partnerem były: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku i Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, odbyło się w zabytkowej auli I LO. Wydarzenie zgromadziło matematyków ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu nakielskiego, oferując im inspirujące wykłady i ćwiczenia warsztatowe.
Konferencję, której celem było podniesienie jakości pracy nauczycieli oraz efektywności lekcji matematyki, otworzyła pani dyrektor Aleksandra Białka. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie nowoczesnych metod nauczania oraz rolę „królowej nauk” w kształtowaniu kompetencji przyszłości. Zaprosiła do dyskusji o edukacji w zmieniającej się przestrzeni społecznej, do rozmów o roli współczesnego nauczyciela, relacjach z uczniami i nowych sprawdzonych trendach i praktykach w nauczaniu matematyki.
Głos zabrał również Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, który zwrócił uwagę na wsparcie dla edukacji matematycznej w placówkach oświatowych oraz rolę samorządu w podnoszeniu jakości kształcenia.
Jednym z kluczowych punktów edukacyjnego wydarzenia był motyw wykorzystania wyników egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego z matematyki do podniesienia jakości pracy na lekcjach. Omówiła i przedstawiła je Ewa Ludwikowska – koordynator egzaminu maturalnego z matematyki, starszy ekspert OKE w Gdańsku i CKE w Warszawie. Analiza tych wyników pozwala na dostosowanie metod nauczania do potrzeb uczniów oraz identyfikację obszarów wymagających dodatkowej pracy.
Kolejną istotną częścią wydarzenia były warsztaty „Myśląca Klasa”, które koncentrowały się na rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia u uczniów poprzez nowoczesne metody dydaktyczne. Poprowadziła je mgr Justyna Prud – nauczyciel konsultant KPCEN w Bydgoszczy. Nauczyciele mieli okazję poznać techniki, które angażują uczniów i pomagają im w samodzielnym rozwiązywaniu problemów matematycznych.
Nie zabrakło również elementów dbania o zdrowie nauczycieli i ćwiczeń pozwalających na poprawę kondycji fizycznej i redukcję napięcia mięśniowego. W ramach konferencji odbyła się sesja „Joga na krześle – ćwiczenia dla kręgosłupa” prezentowane przez Monikę Sobczak – nauczycielkę wychowania fizycznego w I LO.
Kolejną ciekawą propozycją było wykorzystanie zadań konkursowych na lekcjach matematyki, które przedstawił pasjonat i dyplomowany nauczyciel matematyki Michał Nowak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nakle nad Notecią. Pokazał, jak takie zadania pozwalają uczniom rozwijać kreatywność, umiejętność logicznego myślenia oraz zdolność do nieszablonowego rozwiązywania problemów.
Konferencja „Matematyczna (in)fuzja” dostarczyła uczestnikom, którzy stworzyli długo niegasnącego, eterycznego ducha tego spotkania, wielu inspiracji oraz narzędzi do efektywniejszego nauczania.
Organizatorzy edukacyjnego wydarzenia dziękuję Cukierni LA PETITE za przygotowanie słodkiego poczęstunku.
materiał: Aleksandra Białka/ I LO w Nakle
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria














Czytaj również
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)