Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 maja 2022

Majowe wydatki Polaków. Zanim zaplanujemy wakacje

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Wielu z nas myślami wybiega już do# wakacji – nie tylko wybierając destynację letnich podróży, ale także szacując ich koszty. Jak wynika z Barometru Providenta, 27 proc. Polaków planując budżet majowy uwzględnia już przyszłe wydatki na wyjazd wakacyjny.

Maj i czerwiec obfitują w okazje do świętowania, a tym samym do wydawania pieniędzy. Majówka, sezon komunijny, Dzień Matki czy Dzień Dziecka mogą wiązać się ze sporym obciążeniem dla budżetu i to w czasie, gdy dla wielu z nas finansowym celem jest zaoszczędzenie środków na letnie wyjazdy. W ramach cyklicznego badania Barometr Providenta, sprawdzono jak radzimy sobie z przedwakacyjnymi wydatkami.

Majówka – trening przed wakacjami

W tym roku największy odsetek Polaków planowało spędzić majówkę w domu, samotnie lub jedynie z najbliższą rodziną – zadeklarowało tak 36,7 proc. respondentów. Prawie co 5. badany podczas długiego weekendu zamierzał odwiedzić znajomych lub rodzinę, a niemal 11 proc. chciał zaprosić gości do siebie. O wyjazdach myślał podobny odsetek ankietowanych – 7,5 proc. ruszy w Polskę, a 3,4 proc planuje zagraniczne podróże.

- Może się wydawać, że to pandemia uczyniła z nas domatorów, ale przed jej wybuchem odsetek osób deklarujących pozostanie w domu był wyższy o ponad 25 pp. – podkreśla Karolina Łuczak, Rzeczniczka Prasowa Provident Polska. – Warto pamiętać także, że brak majówkowych wyjazdów nie oznacza braku kosztów. Świętowanie w domu także może wiązać się z wydatkami, dotyczącymi chociażby grillowania, czy zapewnienia rozrywki dla dzieci – dodaje.

Dodatkowych kosztów związanych z majówką nie przewidywało 36,7 proc. badanych, a więc taki sam odsetek, jaki zadeklarował spędzenie długiego weekendu w domu. Nie są to jednak grupy tożsame – różnią się między sobą rozkładem płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Przykładowo, aż 42 proc. mieszkańców wsi planowało zostać w domu, ale tylko 36 proc. nie myśli o dodatkowych kosztach.

Czas prezentów

Wśród respondentów tej edycji 16,7 proc. otrzymało zaproszenie na uroczystości komunijne. Najpopularniejszym prezentem będą zdecydowanie pieniądze – taki podarek chce wręczyć 63,2 proc. gości komunijnych. Nieco ponad 11 proc. respondentów podaruje dewocjonalia, Biblię lub Święty obrazek. Podobny odsetek zamierza w ogóle wymigać się od prezentu. Tradycyjnie kojarzone z Komunią rower i zegarek planuje zakupić odpowiednio 6,6 proc. i 5,8 proc. respondentów. Komputer lub laptop podaruje niecałe 5 proc. Przed pandemią zestawienie prezentów wyglądało zupełnie inaczej - komputer i smartfon były równie popularne co pieniądze.

Maj i czerwiec to także czas dwóch może mniej wystawnych, ale celebrowanych w wielu rodzinach świąt związanych z wręczaniem prezentów – Dnia Matki oraz Dnia Dziecka. Aż 60,4 proc. Polaków planuje obdarować kogoś prezentem z okazji Dnia Matki – w tej kategorii najpopularniejsze są zdecydowanie kwiaty – ich zakup deklaruje 30,9% respondentów. Ten podarek szczególnie popularny jest wśród panów (33,7 proc. z nich) i najmłodszych respondentów (42,4 proc.). Popularnością cieszą się także słodycze (18,2 proc.), złożenie życzeń telefonicznie (9,5 proc.) oraz własnoręcznie przygotowany prezent (7,5 proc.).

Średnia kwota jaką Polacy w tym roku chcą przeznaczyć na świętowanie Dnia Matki to 206,10 zł. Jednak co czwarty respondent planuje nie przekraczać budżetu 50 zł, a 18,4 proc. chce zmieścić się w przedziale 51-100 zł. Niemal co piąty badany przeznaczy na Dzień Matki powyżej 100 zł.

Polacy chętnie świętują także Dzień Dziecka – aż 47,4 proc. dorosłych respondentów zadeklarowało chęć obchodzenia tej okazji. Średnio na Dzień Dziecka przeznaczymy 240 zł. Aż 25,7 proc. Polaków planuje zmieścić się w budżecie do 100 zł, 18,3 proc. wyda powyżej 200 zł.

Budżet planujmy długookresowo

Tylko 27,1% Polaków, planując budżet majowy, uwzględnia przyszłe wydatki na letni wyjazd. Podobny odsetek zadeklarował, że ze względu na zbliżający się sezon urlopowy, ogranicza koszty związane z wiosennymi okazjami i podczas dwóch miesięcy poprzedzających wakacje oszczędza. Co 5. badany rezygnuje z niektórych większych wydatków w maju i czerwcu, a 6,3 proc. rezygnuje ze wszystkich większych wydatków.

Materiał: InfoWire.pl / red. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  damian, w dniu 03-05-2022 16:53:11 napisał:

  jakie wakacje siedz w domu i tyle ciezkie czasy sa naucz sie oszczedzac

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Trakcie realizacji , w dniu 03-05-2022 19:45:16 napisał:

  Na szczęście jeszcze 500 +to można odłożyć na wakacje, póki co jest

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Balcerowicz musi wrócić, w dniu 04-05-2022 09:24:09 napisał:

  W tzw. polsce jest obecnie przeprowadzana operacja specjalne, deplusyzacji finansów obywateli. Czyli odbieranie pińcetplusów i innych "prezentów", za pomocą podatku inflacyjnego.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Olo, w dniu 05-05-2022 11:01:20 napisał:

  Balcerowicz żeby roztrwonił to co zaczął Łajzy Nakielskie. Może jeszcze komuniści to był by komplet. Jednak da debili. A może ten były minister finansów Jacek Rostowski pinidzy nie ma i nie będzie. Widać że nie jednym w tym Nakle żyło się dobrze za tamtych baranów. Nigdy więcej imbecyli .

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
Budowa hal
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)