Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

17 stycznia 2022

Likwidacja szkoły podstawowej w Sipiorach. Rodzice mówią „nie”!

fot. SP w Sipiorach

fot. SP w Sipiorach

Skontaktowali się z nami rodzice uczniów szkoły podstawowej w# Sipiorach. Przygotowali list otwarty dotyczący likwidacji tej placówki. Zamieszczamy go poniżej.

My- Rodzice i mieszkańcy wsi Sipiory i Studzienki- zgłaszamy stanowczy sprzeciw wobec zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach.

Uważamy, że tłumaczenie tego zamiaru tylko względami ekonomicznymi oraz demograficznymi nie jest wystarczające, mogą to być tylko pozorne oszczędności. Decyzja o likwidacji szkoły nie może opierać się wyłącznie o czynnik ekonomiczny. Nasze dzieci nigdy nie będą wskaźnikami ekonomicznymi. Dziwimy się, że radni, którzy teoretycznie zajmują się sprawami oświaty, głosują za likwidacją szkół.

Za pozostawieniem Naszej Szkoły przemawiają niezwykle istotne argumenty:

Wszystkim nam zależy głównie na dobrostanie naszych dzieci i ich równowadze psychicznej. Dzieci w szkole czują się bezpiecznie. Panuje tu niemal rodzinna atmosfera: mała liczebność klas pozwalająca na indywidualizację nauczania i wsparcie każdego ucznia. Nauczyciele znają dzieci i ich rodziców, którzy także uczęszczali do tej placówki oraz wiedzą, z jakimi trudnościami się borykają i mogą natychmiast zareagować na daną sytuację czy problem. Wiele szkół może nam pozazdrościć tak miłej i życzliwej atmosfery, która panuje właśnie w Naszej Szkole. Dzięki takiej sytuacji nauczyciele mają możliwość indywidualnego podejścia do ucznia. Jest to ogromnym atutem tej szkoły, ponieważ w większych placówkach niestety takie podejście do uczniów staje się wręcz niemożliwe. Dobrą stroną tego miejsca jest także infrastruktura, która jest odpowiednia do ilości uczących się dzieci. Nasza szkoła to niewielka placówka o specyficznej, niepowtarzalnej atmosferze. Nauczyciele znają z imienia i nazwiska każde dziecko, jego rodziców, sytuację rodzinną, trudności w nauce czy uzdolnienia.

Na likwidacji szkół zawsze najbardziej tracą dzieci, co niewątpliwie ma negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Czy ktoś pomyślał, co czuje mały człowiek, który znalazł się w obcej dla niego szkole, gdzie wokoło nie ma znanych nauczycieli, koleżanek i kolegów? Ile czasu potrwa jego zaaklimatyzowanie się do nowych warunków? To wszystko odbije się na pewno na jego ocenach i co najważniejsze, na emocjach. Nieśmiałe, mniej elokwentne dzieci wycofują się, nie uzyskują wystarczającego wsparcia na początku szkolnej kariery, co je demotywuje do wysiłku i obniża samoocenę.

Niska liczebność klas w dobie pandemii COVID- 19 ma istotny wpływ na ograniczenie transmisji wirusa oraz pozwala również na zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, co przełożyło się obecnie na ciągłość nauczania stacjonarnego.

Obawiamy się również, że zbyt długi pobyt naszych dzieci poza domem źle wpłynie na ich kondycję psychiczną, szczególnie tych najmłodszych. Dzieci będą pokonywały półgodzinną trasę w jedną stronę pod opieką obcej osoby, wyrwane wczesnym rankiem z domu rodzinnego i na długie godziny od niego oddalone. Zły wpływ na ich zdrowie będzie miało również oczekiwanie na przyjazd autobusu bez możliwości schronienia się w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Teraz po skończonych zajęciach zaraz wracają do domu, nie muszą przebywać w świetlicy.

Kontakt z rodzicami w razie problemów zdrowotnych, które wystąpią u dziecka podczas pobytu w szkole będzie utrudniony, gdyż nie wszyscy rodzice posiadają własne środki komunikacji, a Sipiory i Studzienki nie leżą przy trasie przelotowej.
Kolejnym niewątpliwym atutem Naszej Szkoły jest fakt, iż placówka nie ma dowozów- sami dowozimy nasze dzieci do szkoły. Niektórzy mają do pokonania odległość ponad 3 km.

Każda wiejska szkoła jest naturalnym miejscem tworzenia tożsamości narodowej i kulturowej, budowania więzów międzypokoleniowych, a tę wysoce wychowawczą wartość chce się odebrać naszym dzieciom.

Budynek szkoły jest „pomnikiem” - miejscem męczeństwa mieszkańców wsi Sipiory, Studzienki i okolicznych miejscowości. Szkoła otrzymała Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a w 2013 r. Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Uczniowie szkoły otaczają opieką Miejsca Pamięci Narodowej, składając w ten sposób hołd i cześć wszystkim poległym za wolność Ojczyzny.

Pawilon tej szkoły, który oddano do użytku w 1966 r., został wybudowany w czynie społecznym przez mieszkańców wsi Sipiory i Studzienki. Każdy z nas czuje się emocjonalnie związany z tym miejscem.

Czy nasi dziadkowie, budując Naszą Szkołę dla swoich dzieci i wnuków, mogą zgodzić się z decyzją jej odebrania? Co stanie się z tym budynkiem - pomnikiem, kiedy zostanie przeznaczony na lokale komunalne? Kto będzie kultywował tradycję tak istotne i żywe dla lokalnej społeczności?

Baza dydaktyczna zapewnia nowoczesną realizację procesu nauczania i wychowania. Sale lekcyjne są doskonale wyposażone, na miarę XXI wieku (m.in. tablice multimedialne, globusy i ekrany interaktywne, tablety, laptopy, roboty Photony, mikroskopy, nowe meble, szerokopasmowy internet LTE). W ramach projektów „Pracownie przyrodnicze” oraz „Laboratoria przyszłości” nasze dzieci mogą uczyć się w doskonale wyposażonej pracowni przyrodniczej i technicznej (za łączną kwotę ponad 100.000 zł).

Do dyspozycji uczniów jest sala gimnastyczna, duże boisko, plac zabaw, dostęp do boiska sportowego LZS Sipiory, biblioteka. Dzięki świetnej lokalizacji (dużo terenów zielonych) można realizować zajęcia w terenie połączone z bezpośrednią obserwacją naszej bogatej flory i fauny. Cenna jest również, zwłaszcza w dobie pandemii, możliwość prowadzenia lekcji wychowania fizycznego na świeżym powietrzu.

Dzięki właściwemu dysponowaniu budżetem szkoły i oszczędnościom prowadzone są remonty.

W razie potrzeby zdalnego nauczania, uczniowie mają możliwość wypożyczenia laptopów i tabletów.

Działalność edukacyjna prowadzona jest na wysokim poziomie, o czym świadczą osiągnięcia naszych absolwentów, którzy nie tylko odnajdują się na rynku pracy, ale również przynoszą chlubę naszej Małej Ojczyźnie.

Dzieci uczestniczą w konkursach oraz zawodach szkolnych i międzyszkolnych.

Doskonała kadra pedagogiczna - wszyscy nauczyciele dyplomowani z wieloletnim doświadczeniem - dzięki kreatywności stwarzają lepsze warunki dla rozwoju dzieci i młodzieży, wdrażając do swojej pracy innowacje pedagogiczne, np. w bieżącym roku szkolnym z języka polskiego „Z kulturą języka za pan brat” czy edukacji przyrodniczej „Co w trawie piszczy”.

Troska o dobrostan naszych dzieci to także wieloletnia współpraca z wieloma instytucjami: Powiatową Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Nakle, Komendą Powiatową Policji w Nakle i Komisariatem Policji w Kcyni, Ochotniczą Strażą Pożarną w Sipiorach, Bankiem Spółdzielczym w Kcyni, Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, Kołem Łowieckim „Dąb”, Parafią p.w. św. Jana Nepomucena w Sipiorach, Sołtysami i Radami Sołeckimi wsi Sipiory i Studzienki.

Szkoła jest otwarta na lokalne środowisko, rodzice i mieszkańcy naszych wsi licznie uczestniczą w organizowanych na terenie placówki imprezach i uroczystościach, np. Festynach Rodzinnych „Baw się razem z nami”, „Pożegnanie lata”, spotkanich z okazji Dnia Babci i Dziadka, mikołajkach, balu karnawałowym czy „Dniu Anioła”.

Szkoła cyklicznie organizowała zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych i wakacji letnich przy współpracy z filią biblioteczną w Sipiorach.

Placówka pozyskuje również fundusze (sponsorów) na organizację wycieczek oraz imprez szkolnych.

Uczniowie wraz z nauczycielami prowadzą liczne akcje charytatywne, np. zbiórka kasztanów dla Emilki, darów dla dzieci z oddziału onkologicznego bydgoskiego szpitala im. dr. A. Jurasza, udział w akcji „Razem dla Madzi”, co pozytywnie kształtuje postawę zaangażowania społecznego i empatii młodych ludzi.

Uważamy, że zamknięcie Naszej Szkoły to odebranie mieszkańcom godności!

Jesteśmy przekonani, że nasze argumenty przeciwko jej likwidacji trafiły do Państwa. Mamy nadzieję, że podejmując ostateczną decyzję zechcą Państwo wziąć pod uwagę powyższe argumenty, w konsekwencji czego – nie niszcząc tego, co dobre dla najmłodszych mieszkańców wsi Sipiory i Studzienki.

Apelujemy o zaniechanie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach.

Materiał: Cała społeczność szkolna SP Sipiory

Oceń artykuł: 91 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (42) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (17)

  123, w dniu 17-01-2022 09:25:23 napisał:

  Może czas pomyśleć o redukcji kosztów w MGOK . Ilość etatów przerażająca. Rodzina i przyjaciele na swoim. Dramat.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 10 (20)

  Obatel, w dniu 17-01-2022 09:27:25 napisał:

  Po prostu chcecie Państwo małej prywatnej szkoły za nasze podatników pieniądze !

  odpowiedz

  • 6 (18)

  Uczeń, w dniu 17-01-2022 09:28:51 napisał:

  Kiedy redukcja etatów dyrektorskich w szkole podstawowej w Kcyni.

  odpowiedz

  • -4 (16)

  Tadeusz, w dniu 17-01-2022 09:32:22 napisał:

  Burmistrz i rada gminy są po to by zarządzać, nie likwidować. Dlatego wybraliśmy tych ludzi aby o nas dbali, zarządzali naszym wspólnym dobrem jakim jest gmina. Skutki społeczne zamknięcia szkół idą znacznie dalej niż tylko zaoszczędzenie kilkuset tysięcy złotych. Zamykanie szkół powoduje wykluczenie całych wsi, ponieważ szkoły są tam również elementem wokół których toczy się życie mieszkańców wsi. Róbcie tak dalej to za kilka lat będziecie zarządzac setką mieszkańców. W sumie nawet rozumiem waszą logikę nie będzie ludzi nikt nie będzie się was czepiał.

  odpowiedz

  • -3 (21)

  Podatniczka , w dniu 17-01-2022 09:34:38 napisał:

  Żal tak małych, rodzinnych szkół, które indywidualnie podchodzą do ucznia. Widać, że to zbyt dobre placówki i komuś to bardzo przeszkadza.

  odpowiedz

  • 11 (23)

  Zdich, w dniu 17-01-2022 09:50:24 napisał:

  Rodzice wy się zastanówcie co tak naprawdę tracą wasze dzieci w takich wioskowych szkołach bo jak już zakończą tą szkołę i mają iść dalej to się nie znajdują w wielkim świecie i takie zachukane dzieci z lasu zostają zastanówcie się nad tym co lepsze dzieci z wioski co się nie znajdują w zeczywistosci czy dojazdy takie co itak gmina organizuje i płaci

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (17)

  Jo, w dniu 17-01-2022 09:56:58 napisał:

  Zacząć likwidację etatów urzędników w gminie! Co to jest za metropolia ta Kcynia że urząd mieści się w kilku budynkach! Szaruga łapy precz od szkół!

  odpowiedz

  • 6 (16)

  Belfer, w dniu 17-01-2022 10:07:24 napisał:

  Szkołę zostawić, przekazać stowarzyszeniu. Oszczędności będą bo nauczyciele będą na zwykłych umowach bez Karty Nauczyciela. A jak się pracownikowi nie podoba to niech zmieni pracę.

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Mieszkaniec, w dniu 17-01-2022 10:11:02 napisał:

  Co sołtys i radny z Sipior niby broni szkoły ten sam sołtys co zamyka i grodzi drutem kolczastym biesiadnik bo twierdzi że ma najgorszą młodzież toć to hipokryzja.

  odpowiedz

  • 7 (11)

  lis, w dniu 17-01-2022 10:13:15 napisał:

  wiecie dlaczego padło na te dwie szkoły...Sipiory i Rozstrzębowo - popatrzcie, przeanalizujcie... kto w pozostałych szkołach pełni funkcje dyrektorskie, kto w nich pracuje.....zdarzają się nawet sytuacje, że żona dyrektorem a mąż radny pracownikiem....

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Jaja, w dniu 17-01-2022 10:28:08 napisał:

  Marek "likwidator" ! zastanawiam się co kolejnego zlikwidujesz ? na koniec kadencji okaże się że za tablicą Kcynia będzie wielka dziura bo Marek zlikwidował miasto

  odpowiedz

  • -4 (14)

  Mieszkaniec , w dniu 17-01-2022 10:28:45 napisał:

  Kochani rodzice nic nie zrobicie Pisowcy Was wykończą

  odpowiedz

  • 7 (19)

  Zdziwiony, w dniu 17-01-2022 10:44:52 napisał:

  Jak mozna utrzymywać szkole z taka mala iloscia dzieci?

  odpowiedz

  • 7 (13)

  Monia, w dniu 17-01-2022 10:53:18 napisał:

  Trzeba zlikwidowac urzas gminy w Kcyni, jest zbedny jak caly wielki szef likwidator

  odpowiedz

  • 4 (10)

  kcynianin, w dniu 17-01-2022 12:02:27 napisał:

  Po co burmistrzowi szkola w Chwaliszewie Zrobil z niej Filie szkoly Dobieszewo niech jedna zamknie utrzymuje dwie

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Geny, w dniu 17-01-2022 12:37:32 napisał:

  Po co w gminie i powiecie urzedy i starostwa? Zlikwidowac podpiac pod Bydgoszcz i beda milionowe oszczednosci, a radni i urzednicy moga przeciez pracowac w sektorze prywatnym. Proponuje godziwe warunki pracy i placy jakby nie mogli w tym zascianku znalezc z tak bogatym postkomusnistycznym urzedowym doswiadczeniem. Łopate dostaniecie gratis bagrowac trzeba notec i kanał bydgoski kiedys recznie to robiono moze pomoc i byc eko

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Beny, w dniu 17-01-2022 12:40:09 napisał:

  Naklo 20000mieszkancow, z czego pracuje w sektorze prywatnym na miejscu ok 500osob, sektor budzetowy 2500urzednikow, reszta mieszkancow to emeryci dzieci i bezrobotni

  odpowiedz

  • 2 (6)

  zosia, w dniu 17-01-2022 12:46:38 napisał:

  Od ponad 20 lat próbują szkołę zamknąć władza się zmienia tylko rządzący się zmieniają 3 kadęcja radnego bezradnego co przez te lata ani razu nie odezwał się na sesji ( chyba nie mową jest ) etat sołtysa i od dawna jakoś szkołę omija czy by miał nie czyste sumienie ? choć ministrantem jest. Nauczyciel rządzi i zapomniał ja to jest być zwolnionym o i mści chyba się a do tego pan przewodniczący chba on rządzi gminą bo pan z Dziewierzewa etacik żonie zapewnia .dla młodych nie ma etatów to po usówać te panie + 60 LAT .lIKWIDACJA TYCH SZKÓŁ TO 2 MIL OSZCZĘDNOŚCI dla gminy na urzędników i całą radę ...

  odpowiedz

  • 2 (8)

  Mam męża Burmistrza , w dniu 17-01-2022 13:50:39 napisał:

  W odpowiedzi do Zdich. Człowieku wytykasz innym że nie odnajdą się w świecie, a chyba sam się w nim za bardzo nie odnajdujesz. Właśnie teraz rozwija się bum na małe przyjazne dziecku szkoły. Pedejrzewam, że tylko gdyby wlodarzom chciało się to odpowiednio wypromować i marketingowo ograć. Mogliby pochwalić się pełną szkoła. Nooo ale lepiej zamknąć, mniej się człowiek narobi.

  odpowiedz

  • 0 (8)

  Zdich, w dniu 17-01-2022 15:26:32 napisał:

  Dajcie spokój zastanówcie o co walczycie czy o dobro waszych dzieci czy o własną wygodę i jakąś zasadę była szkoła i ma być a czy to lepsze czy gorsze nie ważne ma być jak było kiedyś świat się zmienia a szkoła ma być i już bo niektórzy tak chcą a czy to lepsze czy gorsze to nie ważne a ja wam powiem jak jest moja kuzynka chodziła do szkoły w Kosowie gdzie było pięć osób w klasie i później jak już szła dalej po podstawówce to był dla niej najgorszy czas jaki pamięta nie im qła się odnaleźć czuła się gorsza tego chcecie dla własnych dzieci bo wam tak wygodniej

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 8 (16)

  Menadżer, w dniu 17-01-2022 16:41:32 napisał:

  A kto napisze ile jest dzieci w jednej klasie? Jak wygląda wf np.? Koszykówka przy 5 w klasie, z czego dwóch chorych? A jak wygląda rywalizacja? W większej grupie jest lepsze przystosowanie społeczne, duży wachlarz różnych osobowości. Szubin już dawno zrobił porządek ze szkołami i wyszło im to na dobre.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -4 (8)

  zainteresowany, w dniu 17-01-2022 16:47:55 napisał:

  To idz mieszkaj do Szubina i nie zawracaj gitary.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (10)

  Tomek, w dniu 17-01-2022 16:53:43 napisał:

  Jaka jest tendencja w szkole uczniów w przyszłych latach? Będzie co raz więcej rozumiem? Przecież są szkoły niepubliczne o których zdaję się już mówiono na spotkaniu z rodzicami jakiś czas temu. Można zrobić stowarzyszenie i działać. Skoro taka wyposażona szkoła, takie sukcesy, laureaci, nagrody, wyposażenie to czemu nie chcecie drodzy Państwo zrobić coś dla siebie i dzieci? Trzeba pojechać do Trzeciewnicy czy Olszewski i zobaczyć jak to można ogarnąć a nie tylko rzadać i wymagać i się nie zgadzać. Kadra pedagogiczna przecież wie co można zrobić? Nie?

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Czytelnik, w dniu 17-01-2022 18:06:59 napisał:

  Nie ma pieniędzy,a na podwyżki dla rady i burmistrza sa. Gdyby nie było diet, nie byloby radnych.Ale rada z burmistrzem przecież wie co można zrobić? Nie?

  odpowiedz

  • 0 (8)

  Józef , w dniu 17-01-2022 22:12:46 napisał:

  Władza ktora szuka oszczędności w szkolnictwie. Piękna Pan sobie wystawia laurkę Panie Burmistrzu. A fakt że z zawodu jest Pan nauczycielem to już istna wisienka na torcie pańskiej obfitującej w sukcesy samorządowej kariery. Z takimi pomysłami to wkrótce Pana w posły wezmą.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Roman , w dniu 17-01-2022 23:35:55 napisał:

  Zamykać i już bo to więcej szkody z tego jak pożytku

  odpowiedz

  • 3 (15)

  Bez pseudonimu , w dniu 17-01-2022 23:44:06 napisał:

  Ludzie.. czemu macie tak zamknięte głowy? Żal wam dzieci czy może jednak „relacji’’ z nauczycielami. Przecież ta szkoła to śmiech na sali. Kwalifikacje nauczycieli-pożal się Boże., każdy uczy wszystkiego. Tylko jedna nauczycielka jest warta uznania. Bydynek? A niech sobie stoi i niech może ktoś wykorzysta go na coś pożytecznego. Jeśli rodzice naprawdę myślą o dobru swoich dzieci to radzę przemyśleć. Jak dzieci mają nauczyć się żyć w społeczeństwie jeśli w klasach jest po 4-5 osób i zazwyczaj jest to rodzina XD muszą się nauczyć życia. Piszecie, ze czekanie na autobus odbije się na zdrowiu psychicznym dzieci XD wystarczy podstawić autobus, który zabierze dzieci do szkoły i potem je odbierze a gdyby była sytuacja, Że po lekcjach mieliby czekać np godzinę przecież nie zostaną samopas. Autobus wyjdzie o wiele taniej niż ogrzewanie tej szkoły, prąd i opłacenie wszystkich pracowników szkoły. A przede wszystkim na dobre by wyszło dzieciom sprawiedliwe traktowanie, a nie ze zależne jest to od relacji rodzica z nauczycielem. MYŚLCIE O KOMFORCIE DZIECI A NIE SWOIM , otwórzcie głowy.

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Z G, w dniu 18-01-2022 07:33:28 napisał:

  No tak kiedyś protesty były że przed wyborami jakieś banery były. Wybraliście to teraz macie,.... Do Paterka nie jest tak daleko....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  rodzic, w dniu 18-01-2022 11:38:45 napisał:

  Ten bez Pseudonimu niech zajrzy do szkoły w Dobieszewie, Palmierowie, Laskownicy. Śmiesznym jest dziś to, że w szkole w Dobieszewie utrzymuje się dwa budynki (Chwakiszewo), dalej do zamknięcia natychmiastowego jest szkoła w Laskownicy wystarczy kontrola Sanepidu i Inspektora budowlanego przecież ta szkoła wymaga natychmiastowego remontu by nie zagrażać życiu i zdrowiu dzieci. Tak pełni się nadzór nad placówkami w gminie, czy o tych sprawach nie wiedzą Radni i Burmistrz, czy tylko kierują się sentymentami i znajomościami z byłą kadrą w której kiedyś się pracowało. O co tu chodzi.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Wincenty Ro.....PO, w dniu 18-01-2022 11:49:08 napisał:

  ,,Piniendzy nie ma i nie będzię......

  odpowiedz

  • -1 (5)

  jan, w dniu 18-01-2022 15:20:07 napisał:

  Przepraszam, Szkoła w Laskownicy była remontowana 26 lat temu. Jest w dobrej kondycji.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Poinformowany, w dniu 18-01-2022 21:08:34 napisał:

  Spytajcie Maćkowskiej czy Szaruga dogadał się w sprawie zamknięcia z Schreiberem?

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Agatka, w dniu 18-01-2022 21:30:00 napisał:

  Teraz uderza po pomoc do PiSu.? Czyzby zmiana barw politycznych? Zeby postawić na swoim, to idzie się w łaski do opozycji. Śmiechu warte.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Czytelnik, w dniu 18-01-2022 21:49:31 napisał:

  Tylko krowa nie zmienia poglądów. Po trupach do celu.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Czytelniczka, w dniu 19-01-2022 11:28:18 napisał:

  Nareszcie. Myślałam, że rodzicom i społeczeństwu szkół w Sipiorach i Rozstrzębowie nie zależy , żeby ich dzieci chodziły do szkół z tradycjami , budowanymi przez ich dziadów i pradziadów. Wszyscy wiemy , ze niż demograficzny dotyka wszystkich szkól w naszej gminie. W czym dzieci z Sipior i Rozstrzebowa są gorsze od dzieci z Palmierowa, Dobieszewa czy Mycielewa? Środków finansowych nigdy nie było i nie będzie na szkolnictwo. Panie burmistrzu i radni gminy nie zamykajcie szkół. Wieś bez szkoły nie przyciągnie młodych ludzi a wręcz odwrotnie. Mamy przecież XXI wiek , powinniśmy budować nowe placówki, rozwijać się a nie je zamykać. Miejmy nadzieję, że pan kurator podejmie słuszną decyzję. Głowa do góry.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Kapusta młoda
3,99PLN
Budowa hal
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)