Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

24 maja 2022

Kolejny dzień stażu w Słowenii. Uczniowie przygotowali relację

fot. pow.

fot. pow.

Najciekawszą atrakcją VIII dnia było# zwiedzanie Jaskini Postojnej.

Jest jedynym miejscem, gdzie można spotkać prawdziwe cuda – formacje jaskiniowe i małe smoki. W trakcie wycieczki dzięki elektronicznemu przewodnikowi dowiedzieliśmy się, że jaskinia jest prawdziwym wyzwaniem dla speleologów i jest kolebką biospeleologii. Mogliśmy podziwiać wspaniały, 5-metrowy stalagmit o nazwie Brylant. Stanowi on symbol jaskini i słoweńskiego krasu. Tuż obok niego znajduje się pięknie wyżłobiona kolumna. Dotarcie do tych miejsc było możliwe dzięki długiej na 3,7 km kolejce o podwójnym torze, jedynej takiej na świecie. W jaskini tej znajduje się około 150 gatunków zwierząt, a najsłynniejszym z nich jest odmieniec jaskiniowy, nazywany potocznie małym smokiem lub ludzką rybą. Zwierzątko to stanowi nadal wielką tajemnicę, jest uznawane za największe zwierzę żyjące w jaskini i może przeżyć bez pożywienia do 10 lat. Przez ostatnie 200 lat Jaskinię Postojną odwiedziło ponad 39 mln turystów z całego świata.

Następnie wybraliśmy się do miasta Piran, najbardziej atrakcyjnego turystycznie miejsca nad słoweńskim Adriatykiem. Ze względu na jego architekturę Pani przewodnik nazwała to miasto „małą Wenecją”. Miasto to do dzisiaj zachowało średniowieczny styl wąskich uliczek oraz ciasnej zabudowy mieszkalnej, a wszystkie domy pokryte są czerwoną dachówką. Po wejściu na taras widokowy przy kościele Świętego Grzegorza mogliśmy zobaczyć wybrzeża Chorwacji i Włoch. Na koniec zwiedzania poznaliśmy miejską legendę o dwojgu zakochanych, których dzieliła duża różnica wieku. Na budynku podarowanym przez starszego kochanka widnieje napis „lassar pur dir”, który oznacza „niech mówią…”.

Materiał: Maria Kowalska, Jakub Kalinowski - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu 

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)