Kolejna kadencja Nakielskiej Rady Seniorów. Integracja i wsparcie
fot. archiwum
Znany jest skład nakielskiej rady seniorów. To już trzecia kadencja tego organu. #Jakie działania udało się zrealizować do tej pory?
Nakielska rada seniorów została powołana w 2017 roku jako organ konsultacyjny i doradczy w sprawach osób starszych. W połowie maja, burmistrz gminy Nakło ogłosił nabór członków do nakielskiej rady na kolejną kadencję, przypadającą na lata 2024-2029. Wpłynęło siedem kandydatur, zgłoszonych przez przedstawicieli osób starszych. Wszyscy zgłoszeni kandydaci uzyskali status członka rady seniorów. Skład jest taki sam jak w poprzedniej kadencji. Radę seniorów tworzą: Andrzej Bojko, Jadwiga Cyganek, Ewa Haberska, Józefa Jankowiak, Barbara Kunert, Ewa Tadrowska, Maria Ulatowska. Pierwsze posiedzenie w nowej kadencji już się odbyło. Powołano prezydium rady. Przewodniczącą została Ewa Tadrowska, a wiceprzewodniczącą Ewa Haberska. – Obecnie jest to już trzecia kadencja Nakielskiej Rady Seniorów, działamy w niemalże niezmienionym stanie osobowym. Od początku na funkcję przewodniczącej wybrano panią Ewę Tadrowską. Mnie wybrano na wiceprzewodniczącą i tak powtórzyło się w drugiej i obecnej kadencji kolejny raz. Nakielska Rada Seniorów działa w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej, sprzyjania solidarności międzypokoleniowej oraz tworzenia warunków do poprawy jakości życia i pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej. Najważniejszym celem Rady jest integracja i wspieranie środowiska osób starszych, reprezentowanie ich zbiorowych interesów na zewnątrz, przełamywanie stereotypów na temat seniorów i starości oraz budowanie ich autorytetu. Oczywiście członkowie Nakielskiej Rady Seniorów pełnią swoje funkcję społecznie- non profit – wyjaśnia Ewa Haberska.
Dom seniora, kilka projektów
Co do tej pory udało się zrealizować? – Naszą sztandarową inicjatywą jest projekt zrealizowany przy współpracy burmistrza Napierały z Radą Miejską w Nakle i działający już od ponad pięciu lat Dom Dziennego Pobytu Senior+ w Nakle. Zabiegaliśmy mocno o jego utworzenie i dzięki temu liczna grupa seniorów może uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach, często odciążając rodziny w opiece nad seniorami. Niemniej ważnymi propozycjami i inicjatywami Rady Seniorów zrealizowanymi przez gminę przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej na rzecz społeczności lokalnej były projekty, które członkowie rady popularyzowali takie jak: „Koperty życia”, „Kujawsko – Pomorska Teleopieka” uczestnicy projektów wyposażeni w bransoletki, które w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pomagają wezwać pomoc, „Program Wspieraj Seniora” zapewnienie usługi wsparcia dla seniorów 70+, usługa indywidualnego transportu door-to-door, w której korzystający z usługi zabierani są spod drzwi własnego domu i tam odwożeni gdy zachodzi potrzeba załatwienia swoich spraw. Poza tym, pozytywnie opiniowaliśmy wszystkie inne przedstawione nam projekty w zakresie wspierania i pomocy osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Od 2019 roku uczestniczymy w ramach programu „Bydgoska Karta Seniora 60+” poszukujemy usługodawców, którzy chcąc wspierać seniorów stosują dla nich ulgi – podkreśla wiceprzewodnicząca rady seniorów.
Inicjatywy w sprawie szpitala
Poza wieloma pozytywnymi inicjatywami, członkowie rady angażowali się także w sprawy opieki medycznej nad osobami starszymi i nie tylko. – W 2017 roku podjęliśmy rozmowy z Zarządem Szpitala o wstrzymanie przenoszenia kolejnych oddziałów ze szpitala w Nakle do szpitala w Szubinie. Ponownie w grudniu 2018 roku kierowaliśmy do Starosty Powiatu Nakielskiego nasz apel i wyraziliśmy swój sprzeciw przeciw systematycznemu marginalizowaniu roli nakielskiego szpitala w świadczeniu usług zdrowotnych i zapewnieniu prawidłowej opieki medycznej mieszkańcom Nakła. W lutym 2019 roku występowaliśmy do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o wyrażenie zgody na rozliczanie endoprotez stawu biodrowego i wykonanie w tutejszym szpitalu u osób starszych w stanach pourazowych przy złamaniu szyjki kości udowej. Należy zaznaczyć, że ten charakter złamania dotyczy szczególnie osób w podeszłym wieku. Wykonanie takiego zabiegu operacyjnego zaraz po zdarzeniu pozwoliłoby seniorowi na szybki powrót do sprawności fizycznej – przekazała Ewa Haberska.
Rada seniorów, odkąd została zawiązana aktywnie angażuje się w życie społeczne, akcentując problemy osób starszych. – Członkowie Nakielskiej Rady Seniorów uczestniczyli we wszelkich proponowanych spotkaniach, konferencjach, podczas których podejmowane są rozmowy i ustalenia czy wymiana doświadczeń dotyczące osób starszych, w tym m.in. udział w projekcie o polityce senioralnej Rady Seniorów Sosnowca. Poza tym, będąc członkiem Obywatelskiego Parlamentu Seniorów reprezentuję w nim Nakielską Radę Seniorów i biorę udział w odbywających się systematycznie spotkaniach członków Kujawsko- Pomorskiej Delegatury OPS oraz w Sesjach Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbywających się cyklicznie w Sejmie lub Senacie Rzeczypospolitej w Warszawie – dodaje Ewa Haberska. Przed radą na pewno pojawią się nowe wyzwania w kolejnej kadencji. – Trudno na zapas przewidzieć problem. Zawsze jest coś do zrobienia i załatwienia. Działamy, kiedy jest potrzeba. Zadania są stałe. To zgłaszanie uwag do projektów prawa miejscowego dotyczącego spraw ważnych dla seniorów, propagowanie wszelkich form dotyczących edukacji, kultury, sportu, turystyki i rekreacji, zapobieganie sytuacjom zmierzającym do wykluczenia osób starszych i niepełnosprawnych z aktywności, budowanie pozytywnego wizerunku seniora czy upowszechnianie wiedzy o potrzebach i prawach ludzi starszych – podkreśla wiceprzewodnicząca rady.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
Urozmaicona śniadaniówka. Co powinno się w niej znaleźć?
W porannym pośpiechu trudno skomponować pożywne# drugie śniadanie dla dziecka? A jednak warto poświęcić temu chwilę zastanowienia.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Nie bądź bierny
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji#, gdy szybka reakcja otoczenia może uratować życie! Przypominamy o tym, świętując Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.
(czytaj więcej)
Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad
krajan, w dniu 04-08-2024 13:44:20 napisał:
odpowiedz
nakielanka, w dniu 04-08-2024 13:52:32 napisał:
odpowiedz
Emerytka, w dniu 04-08-2024 14:40:52 napisał:
odpowiedz
22, w dniu 04-08-2024 15:17:34 napisał:
odpowiedz
iwa, w dniu 04-08-2024 16:38:43 napisał:
odpowiedz
Realista, w dniu 04-08-2024 18:53:56 napisał:
odpowiedz
nakielanin , w dniu 04-08-2024 23:03:04 napisał:
odpowiedz
Renia, w dniu 05-08-2024 11:40:05 napisał:
odpowiedz
Zofia, w dniu 06-08-2024 16:16:31 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!