"Kochał parafian, a oni jego". Ostatnie pożegnanie ks. Adama Kątnego

fot. Michał Słoma i Albert Kuszewski
"Przed nami niebo – tam zmierzamy” – powiedział # bp Krzysztof Włodarczyk podczas uroczystości pogrzebowych ks. prałata Adama Kątnego w Więcborku, który zmarł 7 marca po długiej i ciężkiej chorobie.
„Dziękuję za świadectwo życia kapłańskiego, za miłość do Kościoła bydgoskiego i wiernych, za gorliwość, za dynamikę życia gotowego do służby i pomocy” – powiedział ordynariusz diecezji, który poznał księdza prałata, kiedy był mieszkańcem Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II.
„To nie będzie laudacja, bo jego cnoty i zalety dobrze znacie. Łączyły nas więzy przyjaźni – od seminarium do ostatnich jego dni. Ksiądz Adam miał zaledwie dwie wady, które dostrzegałem – słabość do kotów i zamiłowanie do jazdy samochodem” – mówił podczas kazania o. Janusz Jędryszek OFMConv.
Franciszkanin, pustelnik z Góry Polanowskiej wskazał m.in. na miłość do duszpasterstwa, która była pasją. – Kochał parafian, a oni jego – dodał, przypominając, że „Bóg jest Panem życia” i nie należy bać się śmierci, która jest tylko przejściem.
Ksiądz Adam Kątny urodził się 16 czerwca 1953 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu liceum w 1972 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 25 czerwca 1977 roku z rąk biskupa Jana Michalskiego, a kapłańskie 15 kwietnia 1978 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski – w Gnieźnie.
Jako wikariusz posługiwał we wspólnotach: Świętej Trójcy w Łobżenicy (1978), św. Marcina Biskupa w Szubinie (1978-1980), Matki Boskiej Ostrobramskiej w Bydgoszczy (1980-1981), NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy (1981-1986), Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy (1986), Świętej Trójcy w Bydgoszczy (1986-1992) oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią (1992-1993).
Był proboszczem parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie (1993-2005) oraz Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku (2005-2017).
materiał: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej Marcin Jarzembowski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria






























Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)