Dziś mamy 30 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

04 lipca 2024

Klasy charakterystyki energetycznej budynków. Ruszają konsultacje

fot. pixabay

fot. pixabay

Rozpoczynamy konsultacje publiczne projektu rozporządzenia #w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej budynków będzie ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali.

Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej budynków nie będzie się wiązało z żadnymi nowymi obowiązkami dla właścicieli, kupujących i najemców nieruchomości.

Projektowane rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdroży dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zmiana metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej, a także nowe wzory świadectw charakterystyki energetycznej, zapewnią podniesienie jakości sporządzanych świadectw oraz zwiększą ich czytelność i przejrzystość.

Planowany termin przyjęcia projektu to IV kwartał 2024 r. Planowane wejście w życie przepisów to 1 stycznia 2026 r.

Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G pozwoli w przyszłości na objęcie programami wsparcia w szczególności budynków, w których znajdują się gospodarstwa domowe będące w trudnej sytuacji, a także budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej oraz budynków położonych na obszarach wiejskich.

Konsultacje

Konsultacje publiczne potrwają do 16 sierpnia br. Opinie i uwagi można zgłaszać za pomocą wypełnionego formularza tabeli uwag oraz pocztą elektroniczną na adresy: justyna.kozun@mrit.gov.pl, tomasz.galazka@mrit.gov.pl, barbara.wasowska@mrit.gov.pl.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Oceń artykuł: 5 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 11 (21)

    Stary człowiek a może, w dniu 04-07-2024 11:25:08 napisał:

    Nie do końca jest to prawda,że"nie będzie się to wiązało z dodatkowymi obowiązkami dla właścicieli nieruchomości. Otóż będzie.Bo od klasy będzie zależna cena nieruchomości a także ceny dostaw mediów.W kolejnej perspektywie czasowej będzie to powodować poważne utrudnienia w utrzymaniu takiej nieruchomości która nie dostosuje obiektu do wskazanych"klas"

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 4 (12)

    Greta 2 , w dniu 04-07-2024 17:26:18 napisał:

    Komentarze blokowane

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Q, w dniu 04-07-2024 20:31:14 napisał:

    Tak było kto ma jakie piece ponoć dla statystyki. A teraz wiadomo po co to było ,bagno . Teraz wymiana na ogrzewanie gazowe,czy pomp ciepła itd kosztuje tysiące złotych. Pogoda dla bogaczy Niezły biznes sobie kręcą. Tamci czy teraz jedna banda.

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Meduza, w dniu 04-07-2024 20:41:13 napisał:

    Ci którzy głosują na złodziei, oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konstrukcje stalowe
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)