Dziś mamy 15 września 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

29 września 2023

Jan Matejko patronem 2023 roku. Opowieść Małgorzaty Jarocińskiej

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

Patronem 2023 r. jest m.in. Jan Matejko i z tej okazji 28 września w #nakielskiej książnicy gościliśmy Panią Małgorzatę Jarocińską, która przedstawiła nam postać jednego z najwybitniejszych polskich malarzy - człowieka o drobnej posturze, ze słabym wzrokiem, w którym mieścił się niebywały geniusz i ogromna wola działania.

Pochodził z rodziny bardzo umuzykalnionej - wszyscy pięknie grali na fortepianie – oraz patriotycznej. Bracia uczestniczyli bezpośrednio w działaniach Wiosny Ludów, powstaniu styczniowym,  na ścianach rodzinnego mieszkania Matejków wisiały obrazy patriotyczne malowane przez starszego brata Zygmunta. Jan również był wielkim patriotą - nie mogąc jednak  uczestniczyć bezpośrednio w powstaniu styczniowym zajmował się rozwożeniem broni i wszystkie pieniądze, które zarabiał przekazywał na cele powstańcze.

Już jako dziecko lubił wymyślać  zabawy, które świadczyły o jego niebywałej wyobraźni.

Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych wyodrębnioną z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na której szlifował talent malarski. Jan Matejko zajmował się głównie malarstwem historycznym -  jego dzieła są wyjątkowym wyrazem idei patriotycznych. Na arenę międzynarodowej artystycznej sławy wprowadził go obraz „Kazanie Skargi”, który zdobył, złoty medal na światowej wystawie w Paryżu. Kolejnym monumentalnym obrazem był „Rejtan - Upadek Polski”, który jednak był niezrozumiały dla wielu i błędnie interpretowany, natomiast na światowej wystawie zdobył srebrny medal. Później spod pędzla artysty powstało jeszcze wiele prac, które były wyjątkowym wyrazem idei patriotycznych.

Artysta był też człowiekiem wielkich szlachetności - zawsze przejmował się innymi ludźmi – pieniądze ze sprzedaży biletów na wystawy swoich obrazów przeznaczał na sierociniec, na straż ogniową, na dzieci młodo zmarłych poetów.

Umiera 1 listopada 1893 r. w wieku 55 lat - do ostatniego dnia tworząc i działając na rzecz kultury.

Pani Małgorzata, jak zwykle, oczarowała publikę swoją opowieścią.

Materiał: Jolanta Dąbrowska / PiMBP w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Urozmaicona śniadaniówka. Co powinno się w niej znaleźć?

W porannym pośpiechu trudno skomponować pożywne# drugie śniadanie dla dziecka? A jednak warto poświęcić temu chwilę zastanowienia.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

Grzybiarzu, apelujemy o rozwagę! O jakich zasadach należy pamiętać?

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego# czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpieczeństwa. Często grzybiarze wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Nie bądź bierny

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji#, gdy szybka reakcja otoczenia może uratować życie! Przypominamy o tym, świętując Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

(czytaj więcej)