Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

01 lipca 2022

Jak wakacje w „dziczy” pomogły przyjrzeć się rzeczywistości z nowej perspektywy

fot. pow.

fot. pow.

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku# odbyło się tym razem w plenerze. Miało miejsce u Państwa Marty i Eugeniusza Lepperów w Wieszkach, którzy wspaniale nas ugościli w swoim pięknym ogrodzie.

Tematem dyskusji była książka Danuty Noszczyńskiej pt. „Nigdy nie jest za daleko”. Akcja książki rozgrywa się w Krakowie oraz w dalekiej Armenii.

Główna bohaterka – Antonina, właścicielka biznesowego imperium „Oaza Piękna” zostaje na skutek pewnej intrygi wysłana na wakacje do „dziczy”. Przyzwyczajona do luksusów dziewczyna nie zdaje sobie sprawy jak pobyt w Armenii zmieni jej stosunek do życia i otworzy oczy na wiele spraw, o których, jak wcześniej się jej zdawało, miała już wyrobioną opinię.

Powieść Noszczyńskiej porusza wiele tematów. Między innymi relacji międzyludzkich, traktowania i miejsca kobiety w społeczeństwie, a także oczekiwań i postawy wobec życia.

Bohaterka książki poznając codzienne życie Ormian dostrzega radość płynącą z codzienności i kultywowania tradycji, tak bardzo odmiennych od naszych. Wychowana w luksusie, niezależna i nowoczesna Antonina zaczyna inaczej postrzegać otaczający ją świat. Przestaje krytykować wybory innych ludzi. Zakochuje się w Ormianinie i dostaje od pewnego staruszka piękny pierścionek. Wakacyjny pobyt w Armenii jednak się kończy. Po powrocie do Polski Antonina spotyka się z rodzicami. Zauważony przez ojca pierścionek staje się kluczem do odkrycia rodzinnej tajemnicy skrywanej przed Antoniną. Po jej poznaniu dziewczyna zaczyna rozumieć postawę swojej matki oraz zachowanie ojca, z którym nigdy nie potrafiła się porozumieć.

Czy miłość do Ormianina przetrwała? Jaką tajemnicę skrywano przed Antoniną? By poznać odpowiedź na te pytania zachęcamy do przeczytania książki Danuty Noszczyńskiej „Nigdy nie jest za daleko”.

Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się we wrześniu.
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią - Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)